Tekst objavljen: 28.05.2015 4:55        


ZAGREB, LJUBLJANA, 13. maja (Tanjug) - U danas objavljenim ocenama nacionalnih programa reformi clanica EU, Evropska komisija je od Slovenije i Hrvatske zatražila da sprovedu odlučne mere kako bi rešile problem budžetskog deficita. Evropska komisija je ocenila da nema potrebe za pokretanjem korektivnog postupka ni protiv jedne zemlje članice EU u okviru postupka za ispravljanje makroekonomskih neravnoteža. Hrvatska je, uz Bugarsku, Francus

Preporuke Sloveniji i Hrvatskoj

ZAGREB, LJUBLJANA, 13. maja (Tanjug) - U danas objavljenim ocenama nacionalnih programa reformi clanica EU, Evropska komisija je od Slovenije i Hrvatske zatražila da sprovedu odlučne mere kako bi rešile problem budžetskog deficita.
Evropska komisija je ocenila da nema potrebe za pokretanjem korektivnog postupka ni protiv jedne zemlje članice EU u okviru postupka za ispravljanje makroekonomskih neravnoteža. Hrvatska je, uz Bugarsku, Francusku, Italiju i Portugaliju, svrstana u grupu zemalja čije prekomerne neravnoteže "zahtevaju odlučne mere, kao i posebno pracenje", preneo je portal Indeks.hr.
Vladi su upućene konkretne preporuke koje bi trebalo implementirati tokom ove i sledece godine. Hrvatska bi trebalo da osigura održivo smanjenje deficita do 2016. godine preduzimanjem potrebnih mera već ove godine i da ojača budžetsko planiranje za sledeću godinu. Takodje, trebalo bi da poboljša kontrolu trošenja novca na državnom i lokalnom nivou, i to uspostavljanjem mehanizma sankcija za entitete koji "probiju" plan potrošnje.
Preporučeno je usvajanje Zakona o fiskalnoj odgovornosti i jačanje kapaciteta i uloge državne revizije. Preporuka Europske komisije je i uvodenje poreza na imovinu i poboljšanje sistema PDV-a. Iz Europske komisije navode da bi trebalo ojačati i upravljanje javnim dugom.
Europska komisija upozorava i da bi trebalo smanjiti praksu ranog penzionisanja, na način da se poveća "kažnjavanje" onih koji rano odlaze u penziju.
Preporuka je i da se reformiše platni sistem, kako bi se plate uskladile s produktivnošću i makroekonomskom situacijom.
Komisija upozorava da je potrebno smanjiti preklapanja nadležnosti različitih nvoa lokalne i centralne vlasti, smanjiti broj državnih agencija i uspostaviti novi model raspodele nadležnosti.
Potrebno je, takodje, ojačati kapacitete finansijskog sektora koji ima visok nivo nenaplativih kredita.
Za vladu Slovenije Evropska komisija izdala je četiri preporuke, apelujući na nju da sredi javne finansije, reformiše propise o minimalnoj zaradi, smanji obim loših zajmova u bankama, kao i obim nerešenih sudskih sporova.
Potpredsednik Komisije zadužen za evro i socijalni dijalog, Valdis Dombrovskis, poručio je da je Slovenija napredovala u reformi ekonomije i u rešavanju finansijskih problema, ali da je potrebno da prevazidje još niz problema da bi osigurala snažan i stabilan privredni oporavak.
Komisija je pozvala Sloveniju da osigura trajno smanjenje prekomernog budžetskog deficita, usvoji dugo odlagani fiskalni zakon i nastavi sa reformom penzionog sistema. Pored toga, potrebno je povećati stopu zaposlenosti medju starijom populacijom i revidirati mehanizam za odredjivanje minimalne plate.
Preporuke bi EU formalno trebalo da usvoji u julu. Tada će one biti uključene u nacionalne politike i budžetske planove država EU za 2015-2016. godinu.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana