Tekst objavljen: 29.05.2015 1:50        


ZAGREB, 14. maja (Tanjug) - Prema podacima Finansijske agencije (Fina), u Hrvatskoj javna preduzeća raspolažu sa 41 odsto ukupne imovine poslovnog sektora i ostvaruju 28 odsto svih prihoda, a prema podacima Evropske komisije, produktivnost državnih preduzeća u proseku je oko 30 odsto slabija od privatnih. Medju 10 najvećih pojedinačnih kompanija u Hrvatskoj čak šest su dominantno u državnom vlasništvu, piše danas Tportal.hr.

Produktivnost javnih preduzeca 30ija od privatnih

ZAGREB, 14. maja (Tanjug) - Prema podacima Finansijske agencije (Fina), u Hrvatskoj javna preduzeća raspolažu sa 41 odsto ukupne imovine poslovnog sektora i ostvaruju 28 odsto svih prihoda, a prema podacima Evropske komisije, produktivnost državnih preduzeća u proseku je oko 30 odsto slabija od privatnih.
Medju 10 najvećih pojedinačnih kompanija u Hrvatskoj čak šest su dominantno u državnom vlasništvu, piše danas Tportal.hr.
Javno vlasništvo preovladava u sektoru električne energije i gasa, vodnoj industriji i prevozu, a značajno je i u gradjevinskom sektoru, kao i u sektoru nekretnina. Na preveliku zastupljenost državnog sektora u privredi upozorile su i medjunarodne institucije poput Svetske banke i MMF-a, ocenivši da on guši privatnu inicijativu, podseća Tportal.
Na današnjem skupu u organizaciji Američke privredne komore, američki ambasador Kenet (Kenneth) Merten je ocenio da preglomazan javni sektor predstavlja glavnu kočnica ekonomskog oporavka Hrvatstke.
Neefikasnost javnih preduzeća posebno je apostrofirala Evropska komisija u izveštaju o makroekonomskim neravnotežama Hrvatske u kome se napominje da je produktivnost državnih preduzeća u proseku oko 30 odsto slabija od privatnih.
Taj podatak je ilustrovan poredjenjem dva društva iste veličine koja posluju u istom sektoru i upotrebljavaju istu količinu rada i kapitala, pri čemu društvo u javnom vlasništvu, u proseku, ostvaruje tek oko dve trećine dodate vrednosti koju ostvaruje privatno društvo. Drugi velik problem na koji Komisija upozorava je cinjenica da su javna poduzeca veliki generatori rasta javnog duga, navodi se u tekstu.
Tportal je naveo i rezultate istraživanja Instituta "Ivo Pilar" iz 2012. godine koji su pokazali da Hrvatska nema prevelik javni sektor u odnosu na prosek Evropske unije, ali da znatno odskače po udelu zaposlenih u javnim preduzećima u ukupnoj zaposlenosti.
Odnos broja zaposlenih u javnim preduzećima prema ukupnom broju zaposlenih u zemljama EU je tada bio izmedju 6,20 i 7,13 odsto, a u Hrvatskoj 13,8 odsto.
Taj podatak ukazuje na značajan višak zaposlenih u javnim preduzećima i natprosečne plate u odnosu na privatni sektor, navodi Tportal.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana