BEOGRAD, 11. septembra (Tanjug) - Profesionalni menadžment u srpskim državnim kompanijama, koje još nisu još privatizovane mogao bi da ima dobar uticaj, a posebno u oblastima transporta, telekomunikacija i energetike, ocenjuje Džejmi Andersen, profesor strateškog menadžmenta u Antverpentskoj školi menadžmenta i gostujući profesor u Londonskoj poslovnoj školi. "
"Video sam već uticaj koji može da ima dobar profesionalni menadžment u javnim preduzećima i bivšim državnim firmama, posebno u oblastima kao što je transport, telekomunikacije, energetika... Biznis modeli tih industrija su sve vise složeni, i zato im je potreban menadžment koji je dobro obučen i kompetentan da, u globalu, donese najbolje prakse i pristupe", rekao je Andersen u intervjuu za Tanjug.
Upravljanje je, navodi on, u tome da se stvari obave sa drugima i kroz druge ljude, a organizacije omanu ako nema nikoga da "upravlja u visokim performansama".
"To se obično ne dogodi samo od sebe", konstatovao je Andersen, koji će svoja shvatanja menadžerstva izneti i na predstojećem, prvom "Busineš Sailing Congreš-u", od 8. do 11. oktobra i od 12. do 15. oktobra u Hrvatskoj.
Upitan kolika može da bude šteta zbog lošeg menadžmenta, odgovara da je, globalno, poslovno okruženje puno slabosti, nesigurno je i kompleksno, pa zato poslovni lideri moraju da se angažuju i da kontinuirano uče o trendovima u toj oblasti, kako njihova kompanija ne bi zaostajala.
"Na primer, ja sam radio kao senior menadžer u Nokiji i to još u ranim godinama, kada je kompanija bila veoma uspešna u sektoru mobilnih telefona. Ali, zbog nesposobnosti da kontinuirano učimo i prilagođavamo se promenljivom poslovnom okruženju, kompanija je ''izgubila svoj put''", navodi on.
Za mlade, kao i za iskusne lidere, važna je sposobnost da ostanu skromni i da "ostave ego ispred vrata" kad ulaze u kompaniju, smatra sagovornik Tanjuga.
Velike vođe su, prema njegovim rečima, sposobne da sa velikim samopouzdanjem dele znanje i poštuju mišljenje drugih, a važno je i to što su oni "spremni da priznaju da ne znaju sve".
Tri su veoma važna atributa za one koji žele uspeh - poniznost, energija i fokus.
Kad kaže poniznost, objašnjava Andersen, to je u smislu da lideru ne smetra i da je sposoban da sluša druga i raznovrsna mišljenja.
Energija je, nastavlja, potrebna da bi lideri bili otporni da se nose sa izazovima i neuspesima, a fokus da osiguraju da se ljudi ponašaju u skladu sa strategijom firme.
"Verujem da sve te osobine mogu da se poprave kroz otvorenost da se trenira i uči celog života", rekao je on.
Njegov moto je, kako navodi, vera u sebe koja čak i prevazilazi razum.
"Mnogo mladih lidera je nesigurno po pitanju svojih sposobnosti. Oni gledaju u ogledalo ujutru i misle - "Oni će saznati". Dakle, oni ne veruju u sebe i onda sebe ne usmeravaju u pravcu sticanja novih veština kako bi preuzimali nove uloge i odgovornosti. Zato, prva stvar je da imate samopouzdanja i veru u sebe, a onda da osigurate da stičete veštine potrebne da bi bili uspešni u karijeri, koju god da birate", naveo je.
"Moje omiljeno poglavlje je o pop zvezdi Madoni. Ono pokazuje da su strategija i inovacije neophodni u svemu što radite - pa čak i na plesnom podijumu".
Ostavi komentar