Tekst objavljen: 27.04.2015 11:10        


AKRA, 12. aprila (Tanjug) - Ekonomski stručnjaci su ove godine prognozirali privredni rast u Gani od skromnih 3,9 odsto, što je niže od proseka podsaharske Afrike, a posebno ako se uporedi sa 2010. godinom, kada je iznosio 14,8 odsto. Ekonomisti smatraju da su srednjoročni izgledi još uvek svetli, ako se brzo povrati fiskalna stabilnost.

Prognoziran privredni rast od 3,9 odsto

AKRA, 12. aprila (Tanjug) - Ekonomski stručnjaci su ove godine prognozirali privredni rast u Gani od skromnih 3,9 odsto, što je niže od proseka podsaharske Afrike, a posebno ako se uporedi sa 2010. godinom, kada je iznosio 14,8 odsto.
Ekonomisti smatraju da su srednjoročni izgledi još uvek svetli, ako se brzo povrati fiskalna stabilnost.
MMF je prošle nedelje pristao da odobri 918 miliona dolara kao pomoć za stabilizovanje ekonomije, ali sporazum ima za cilj i povećanje naplate poreza i jačanje monetarne politike centralne banke, prenosi Rojters.
u periodu pred izbore.
Plate u javnom sektoru su u 2012. godini porasle, što je dovelo do povećanja budžetskog deficita na čak 12 odsto BDP-a.
Agencija Mudis smanjila je prošlog meseca kareditni raejting zemlje, što je uzeto u obzir, prilkom zaključenja sporazuma sa MMF-om.
Sporazum zahteva reformu državne službe, kao i smanjenje plata u javnom sektoru, što bi moglo da dovede do konflikta sa moćnim sindikatima. Istraživačka agencija TENEO smatra da će brzina smanjivanja plata biti mnogo sporija, nego što zahteva MMF.
Sporazum sa MMF-om treba da obezbedi premošćavanje budžeta u prvoj polovini godine, dok ne stigne kredit od evroobveznica.
Gana je svoj brzi ekonomski rast ostvarila i zahavaljujući otvaranju rafinerije nafte, 1963. godine, koja je tada simbolizovala ponos i nadu prve afričke zemlje kojoj se ukazala prilika da pobegne od kolonijalne vladavine.
"Postrojenje je sada bez posla i ekonomska senka se navukla na jednu od najsjanjihih zvezda afričkog kontineta", navode analitičari.
Otkriće nafte u Gani, 2007. godine bilo je dodatak bogatstvu u zlatu i kakaou, što je sabilnoj demokratiji dalo šansu da uhvati korak sa naftnim gigantom Nigerijom i regionalnom ekonomskom silom Obalom slonovače.
Godinu dana, posle početka eksploatacije, 2010. godine, privredni rast je dostigao vrhunac od 14,8 odsto, što je bila jedan od njviših stopa na svetu.
S druge strane, zemlja se sada suočava sa visokim nivoom javnog duga, vrednost nacionalne valute je pala, porasli su budžetski deficit, kao i inflacija koja je nedavno povećana za 17 odsto. Tu su i hronična isklučenja struje koja su naljutila stanovnike i podigla troškove poslovanja.
Rafinerija Tema, sa proizvodnjom od 5.000 barela nafte dnevno, decenijama je imala ključnu ulogu u naftnom sektoru zemlje. Kad je zapala u teškoće, država je obećala subvencije, ali u praksi neke od tih isplata nisu ostvarene i rafinerija je ostala u dugovima. Tehnički kvar je rafineriju ostavio van pogona više od mesec dana.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana