BANJALUKA, 5. marta (Tanjug) - Centar za edukaciju Pro educa, sa sedištem u Banjaluci i Sarajevu, pokrenuo je prvo regionalno istraživanje blogosfere pod nazivom #Blogometar15, s ciljem da se ispita sa kojim se problemima suočavaju blogeri, zašto češće ne pišu i da im se obezbedi veća podrška. "Svaki treći vebsajt na svetu je blog. Tri od četiri internet korisnika redovno čitaju blogove. Svakog dana objavi se
BANJALUKA, 5. marta (Tanjug) - Centar za edukaciju Pro educa, sa sedištem u Banjaluci i Sarajevu, pokrenuo je prvo regionalno istraživanje blogosfere pod nazivom #Blogometar15, s ciljem da se ispita sa kojim se problemima suočavaju blogeri, zašto češće ne pišu i da im se obezbedi veća podrška.
"Svaki treći vebsajt na svetu je blog. Tri od četiri internet korisnika redovno čitaju blogove. Svakog dana objavi se blizu tri miliona blog postova. Pet od šest internet 'influensera' su blogeri, a na njih najveći uticaj vrše opet drugi blogeri", istakli su inicijatori istraživanja, a prenosi portal Kliks.ba.
Od 2012. do danas podaci o broju blogera u svetu variraju. Uzveši u obzir sve dostupne podatke - postoji izmedu 350 miliona i pola milijarde blogova.
Centar Pro educa poziva blogere da odgovore na pitanja njihovih istraživača, jer o njima ima manje pouzdanih podataka nego o bilo kom drugom društvenom mediju, a "dok se nešto ne izmeri, ne možemo ga ni razvijati".
"Blogosfera bivše Jugoslavije se do 2008. godine eksponencijalno razvijala. U to vreme je brojala do čak milion blogova, a danas o blogovima u regionu znamo manje nego ikada", navode iz Centra Pro educa.
"Ne znamo šta blogere muči, zbog čega ne pišu češce, da li se osećaju sigurno da objave šta god žele, da li dobijaju podršku prijatelja i od koga trpe pritiske (ukoliko ih trpe), ne znamo koliko ima blogova, na kojim su platformama, da li su blogeri i blogerke upoznati sa svojim pravima, koliko često su ta njihova prava ugrožena".
Objašnjavajući razloge zašto se istraživanje pokreće, centar je istakao da je, "dok ne saznamo kako smo, blogosferu teško unaprediti do nivoa najznacajnijeg medija društvenog interneta, što bi naša blogosfera sigurno mogla da bude".
Prvo regionalno istraživanje blogosfere sprovodi nevladina organizacija Centar za edukaciju Pro educa, u saradnji sa Prometric servisom.
Ostavi komentar