BEOGRAD, 21. maja (Tanjug) - Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Željko Radošević izjavio je danas da su protivgradne stanice u ovom trenutku spremne za dejstvo i da očekuje u narednih desetak dana ulazak u skupštinsku proceduru novog zakona o protivgradnoj zaštiti. Radošević je u Jutarnjem programu TV Pink rekao da je u ovom trenutku spremno oko 7.000 raketa i da je Ministarstv
BEOGRAD, 21. maja (Tanjug) - Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Željko Radošević izjavio je danas da su protivgradne stanice u ovom trenutku spremne za dejstvo i da očekuje u narednih desetak dana ulazak u skupštinsku proceduru novog zakona o protivgradnoj zaštiti.
Radošević je u Jutarnjem programu TV Pink rekao da je u ovom trenutku spremno oko 7.000 raketa i da je Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine pokrenulo inicijativu za donošenje novog zakona o protivgradnoj zaštiti.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede je ukazao da su pojedine protivgradne stanice istrošile prve kontigente raketa i da očekuje da danas Sektor za vanredne situacije dopuni te protivgradne stanice.
On je preneo da je na jučerašnjem sastanku u Ministarstvu poljoprivrede sa predstavnicima udruženja proizvodjača maline, lokalnih samouprava, načelnicima okruga i sektora za vanredne situacije konstatovano da su štete na pojedinim malinjacima visoke.
Zaključeno je da komisije u lokalnim samoupravama u najkraćem roku izadju na teren i da lokalne samouprave upute zahteve vladinoj komisiji za elementarne nepogode koja će odlučiti o podršci koju vlada može da uputi poljoprivrednim proizvodjačima, istakao je Radošević.
Ministarstvo poljoprivrede će pružiti maksimalnu podršku poljoprivrednicima pre svega kroz angažovanje komisije za elementarne nepogode, najavio je Radošević i apelovao na poljoprivredne proizvodjače da osiguraju useve.
Na sastanku je zaključeno da se stvore materijalni, tehnički i finansijski uslovi za rad protivgradnih strelaca, a upućen je apel da se uspostavi koordinacija izmedju MUP-a i kolega iz BiH, istakao je Radošević.
On je objasnio da nijedan postojeći i poznat sistem protivgradne zaštite nije potpuno siguran i da se ne može govoriti o 100-procentnoj protivgradnoj zaštiti.
"Moramo u ovoj godini uložiti maksimalne napore kako bi smanjili štete na usevima", naglasio je Radošević i dodao da Ministarstvo poljoprivrede podržava podizanje protivgradnih mreža.
Ministarstvo se trudi da podrži poljoprivrednike da sa što manje problema i rizika ulaze u proizvodnju nastoji da subvencioniše i sisteme za navodnjavanje, dodao je Radošević.
Predsednik Udruženja "Eko voće" Arilje Božo Joković je u istoj emisiji rekao da se na sastanku u Ministarstvu došlo do zaključaka o merama kako ne bi ponovo "mukotrpan rad odnele prirodne nepogode".
On je ukazao da su velike štete na teritoriji Arilja i Ivanjice, da će ekipe na terenu obaviti procenu radi zaštite dela zasada na kojem je moguća berba, da je osigurano tek 20-ak procenata useva.
Joković smatra da bi država trebalo da izadje u susret proizvodjačima koji nisu osigurali rod i da učestvuje u bilo kakvoj nadoknadi - u materijalnoj, u semenu, u preparatima, u djubrivu.
On je dodao da će danas od vlade biti zatraženo sistemsko rešenje, da je potrebno telo koje bi bilo odgovorno za elementarne nepogode i da je na sastanku najavljeno da će na vladi biti pokrenuto pitanje izlaska u susret poljoprivrednicima koji su pretrpeli stoprocentne štete.
Ostavi komentar