Tekst objavljen: 18.12.2015 12:27        


SIDNEJ, 18. decembra (Tanjug) - Litijum je jedna od najunosnijih sirovina u svetu o čijoj eksploataciji je počela da razmišlja i vodeća globalna rudarska kompanija Rio Tinto, i to baš u Srbiji, piše australijski list "Sidnej morning herald". 

Rio Tinto

Cene litijuma naglo rastu pošto se tradicionalno velika potražnja proizvođača keramike i stakla poklopila s rastućom tražnjom proizvođača električnih vozila za litijum-jonskim baterijama. Od početka ove godine do oktobra cene litijuma skočile su sa 4.990 dolara na 5.900 dolara po toni, a od tada su se gotovo udvostručle na 10.000 dolara za tonu.

Nijedna od velikih raznorodnih rudarskih kompanija ne prodaje litijum, pa je britansko-australijska metalsko-rudarska korporacija Rio Tinto najavila sebe kao potencijalnog igrača u industriji litijuma kroz projekat eksploatacije litijum-borata u Srbiji, navodi australijski list.

Mada je malo verovatno da će taj projekat biti razvijen u narednih godinu ili dve, direktor sektora Rio Tinta za dijamante i minerale, Alan Dejvis, kaže da je nalažište Jadar u Srbiji "izazovno" zbog potencijala u litijumu i bornoj kiselini.

"Litijum-karbonat bi bila nova oblast za nas, ali će svetu biti potrebno mnogo više litijuma u budućnosti za električne automobile", rekao je on.

"Nadam se da ćemo biti u mogućnosti da snabdevamo taj sektor i da postanemo strateški partner ili nekom proizvođaču električnih automobila ili proizvođaču baterija", dodao je Dejvis.

Ističući da je Srbija "otvorena za poslovanje i žudi za razvojem", on je, uprkos optimističnom tonu, dodao da ne očekuje da će eksploatacija rudnika u Jadru početi u narednih godinu ili dve.

Prema procenama stručnjaka, litijum-jonske baterije će sve više koristiti proizvođači električnih automobila poput Tesle i Nisana, a očekuje se i da će njihova upotreba biti sve zastupljenija kao izvor energije u domaćinstvima.

Rio Tinto je nedavno najavio ulaganje 1,9 milijardi dolara u širenje rudnika boksita u Kvinslendu, a postoje nagoveštaji da će kompanija odobriti i investiciju od više milijardi dolara za ekspanziju posla u mongolskom rudniku Oju Tolgoj u 2016. godini.

Imajući u vidu da su prihodi kompanije "klonuli" u svetlu slabih cena bakra i gvožđa, Sidnej morning herald zaključuje da projekat Rio Tinta u Jadru ne treba očekivati u bliskoj budućnosti.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana