MOSKVA, 22. marta (Tanjug) - Ruska privreda će morati da bira izmedju pomeranja starosne granice za odlazak u penziju i povećanja poreza, upozorio je bivši ruski ministar finansija, predsednik Komiteta gradjanskih inicijativa Aleksej Kudrin. "Ako ne povećamo godine za odlazak u penziju, neizbežno ćemo se susresti sa povećanjem poreza", citirala je agencija Tas Kudrina.
MOSKVA, 22. marta (Tanjug) - Ruska privreda će morati da bira izmedju pomeranja starosne granice za odlazak u penziju i povećanja poreza, upozorio je bivši ruski ministar finansija, predsednik Komiteta gradjanskih inicijativa Aleksej Kudrin.
"Ako ne povećamo godine za odlazak u penziju, neizbežno ćemo se susresti sa povećanjem poreza", citirala je agencija Tas Kudrina.
Sada je starosna granica za odlazak u penziju u Rusiji 55 godina za žene, a 60 za muškarce, podseća Tas.
Prema rečima Kudrina, rusku privredu očekuje deficit resursa za obezbedjenje penzijskog sistema, a najznačajniji izazov za ekonomiju zemlje je demografski.
"Ušli smo u nepovoljan period kada se broj radno sposobnog stanovništva smanjuje svake godine od 2008. Poreskih obveznika je sve manje, a penzionera će biti sve više. I iz toga proizilazi niz ozbiljnih nalaza koji su u vezi sa penzionim sistemom i sa sistemom zdravstvene i socijalne zaštite, jer će svi oni praviti ozbiljne teškoće i nove rizike ruskoj privredi", objasnio je Kudrin.
On je naglasio da je sada izuzetno važno stimulisati stanovništo za penzijsku štednju.
"Demontaža" postojećeg penzijskog sistema i prelazak na sistem dobrovoljnog penzijskog osiguranja, kako predlaže socijalni blok vlade, zahteva 10-15 godina, smatra Kudrin.
Kada bi se sada ukinuo sistem penzijskog osiguranja, to bi bilo pogubno za Rusiju, smatra predsednik MDM banke Oleg Vijiugin. Taj sistem ne može da se napusti jer je on jedan od pokretača ekonomskog razvoja i nema alternativu kao izvor "dugoročnih investicija".
Ministar za ekonomski razvoj Aleksej Uljukajev je ranije izjavio da podržava ideju pomeranja odlaska u penziju i smatra da je to moguće realizovati u etapama za 10-15 godina. Prema njegovim rečima, do sada se o tome raspravljalo na nivou pojedinačnih izjava pojedinih članova vlade, koji su više izražavali svoje stavove nego stavove ministarstava.
Ministar za rad Maksim Topilin je izjavio Tasu da se njegovo ministarstvo ne slaže sa stavom ministarstva finansija o podizanju starosne granice za odlazak u penziju. Prema njegovom mišljenju to neće doneti značajnije uštede.
Potpredsednica vlade Rusije Oljga Golodec je ranije rekla da pitanje o mogućem pomeranju starosne granice vlada ne razmatra. To pitanje nije ušlo u plan, nije stavljeno na dnevni red i mi se krećemo u skladu sa tom strategijom penzijskog osisguranja koja je odredjena ranije, rekla je ona novinarima.
Ostavi komentar