MOSKVA, 6. aprila (Tanjug) - Ruski milijarder Mihail Fridman osnovao je privatni investicioni fond za ulaganja u telekomunikacioni i tehnološki sektor u SAD i Evropi, čime će se u izvesnoj meri udaljiti od sektora nafte i gasa posle sukoba sa britanskom vladom, prenosi danas "Raša tudej", pozivajući se na londonski list Fajnešel tajms. Oko 16 milijardi dolara iz Fridmanovog investicionog fonda "Leter uan tehnolodži" (LetterOn
MOSKVA, 6. aprila (Tanjug) - Ruski milijarder Mihail Fridman osnovao je privatni investicioni fond za ulaganja u telekomunikacioni i tehnološki sektor u SAD i Evropi, čime će se u izvesnoj meri udaljiti od sektora nafte i gasa posle sukoba sa britanskom vladom, prenosi danas "Raša tudej", pozivajući se na londonski list Fajnešel tajms.
Oko 16 milijardi dolara iz Fridmanovog investicionog fonda "Leter uan tehnolodži" (LetterOne Tećnology) biće iskorišćeno za kupovinu posrnulih telekomunikacionih ili tehnoloških kompanija kojima je potrebna sveža injekcija kapitala, navodi londonski list, i dodaje da će vrednost novog fonda porasti na 25 milijardi dolara.
Glavni cilj fonda je preuzimanje preduzeća koja deluju u različitim oblastima, od tradicionalnih telekomunikacionih grupa kojima je potrebna pomoć ili svež kapital, do internet kompanija, poput onih kojih izradjuju aplikacije i striming usluge, navodi FT, citirajući izvršnog direktora tog fonda, Alekseja Reznikoviča.
Ovaj fond će delovati kao holding kompanija, tako da će Fridman i njegovi partneri imati kontrolu nad 48 odsto akcija u firmi Vimpelcom, koliko iznosi njihov vlasnički udeo, kao i kontrolu nad 13 odsto akcija u turskoj telekomunikacionoj kompaniji Turksel, javlja londonski dnevnik.
"Ne idemo za stvaranjem novog Gugla. Preuzete kompanije će imati koristi od našeg velikog iskustva, i dobiće pristup našoj aktuelnoj bazi klijenata koja broji preko 200 miliona klijenata širom postojeće mreže", izjavio je Reznikovič za FT.
U medjuvremenu, Fridman je suočen sa velikim izazovima, pošto je u oktobru prošle godine, Britanija blokirala njegov sporazum vredan 6,4 milijarde dolara za preuzimanje gasnih nalazišta u Severnom moru, zbog sankcija protiv ruskih biznismena i investitora.
Ostavi komentar