Sjedinjene Američke Države su u četvrtak donele istorijsku odluku usvajanjem prvog saveznog zakona koji reguliše stabilne kriptovalute, poznate kao "stablecoins"
Ovaj potez predstavlja značajan podstrek za kriptoindustriju i otvara put za širu integraciju digitalnih valuta u svakodnevne finansijske tokove.
Šta donosi novi zakon?
Zakon, nazvan GENIUS (Guiding and Establishing National Innovation for U.S. Stablecoin), uvodi federalni nadzor nad stablecoin tokenima čija je vrednost vezana za američki dolar. Glavna prednost ovih tokena je mogućnost 24-časovnog funkcionisanja i brzog prenosa između različitih platformi.
Pristalice zakona ističu da će on omogućiti brže i jeftinije transakcije, istovremeno donoseći veću legitimnost tržištu koje trenutno vredi 265 milijardi dolara. Analitičari iz banke Citigroup predviđaju da bi ovo tržište moglo dostići impresivnih 3.700 milijardi dolara do 2030. godine.
Podrška preko partijskih linija i Trampov uticaj
Zakon je usvojen u Predstavničkom domu sa značajnom većinom (308 za, 122 protiv), uz podršku obe partije. Nakon što ga je Senat već izglasao, zakon sada ide na potpis predsedniku Donaldu Trampu.
Ovo označava veliki preokret u američkoj politici prema kriptovalutama, jasno se distancirajući od prethodnog, restriktivnijeg pristupa administracije Džoa Bajdena, koja je želela da kriptoindustrija bude podređena pravilima sličnim onima na Volstritu. Predsednik Tramp, koji je više puta izrazio želju da SAD postanu "kripto prestonica sveta", imao je ključnu ulogu u finalnom izglasavanju zakona, lično ubeđujući neke republikanske kongresmene da ga podrže.
Sigurnost i efikasnost stablecoina
Jedna od ključnih odredbi zakona je da korisnik u svakom trenutku može bez problema razmeniti svoj digitalni novac za pravi novac. Stabilne kriptovalute se sve više prepoznaju kao ključna infrastruktura za međunarodne transakcije, jer omogućavaju trenutno slanje novca bez visokih bankarskih provizija i komplikacija vezanih za granice.
Suština stabilnosti ovog sistema leži u obavezi izdavača da ima rezervisana sredstva u realnim dolarima u istoj vrednosti kao i izdati stablecoini. To znači da za svaki kupljeni dolar stablecoina, izdavač mora da drži jedan dolar u rezervi, čime se obezbeđuje sigurnost i poverenje u sistem.
Ostavi komentar