BEOGRAD, 1. marta (Tanjug) - Promena načina života i poslovanja koja se ogleda u velikoj količini umreženih uredjaja potencijalna su meta sajber kriminalaca i predstavljaju rastuću pretnju u savremenom umreženom društvu, od čega nije poštedjena ni Srbija.
BEOGRAD, 1. marta (Tanjug) - Promena načina života i poslovanja koja se ogleda u velikoj količini umreženih uredjaja potencijalna su meta sajber kriminalaca i predstavljaju rastuću pretnju u savremenom umreženom društvu, od čega nije poštedjena ni Srbija.
Danas smo svedoci sve više pametnih uredjaja koji su 24 sata povezani na informatičku mrežu, a to ide toliko daleko da su čak i bela tehnika, automobili, alarmni sistemi i sistemi video nadzora priključeni na mrežu.
Prosečan korisnik ne može ni zamisliti scenarije koji se mogu dogoditi ukoliko sajber kriminalci iskoriste neki od tih sistema kao metu napada.
Tim povodom, u Kladovu će ove godine biti održana trodnevna Medjunarodna naučno-stručna konferenciju pod nazivom IKT Bezbednost (Informaciono komunikacione tehnologije), jedna od najboljih u regionu, na kojoj će se razgovarati o sigurnosti bankomata i mreže, mobilnom bankarstvu, digitalnoj forenzici, sigurnosti i sajber kriminalu.
Organizatori očekuju da će konferencija doprineti unapredjenju praktičnih iskustava i znanja u izabranim oblastima, kao i razmeni mišljenja učesnika iz oblasti informacionih tehnologija, sa naučnom i stručnom javnošću, predstavnicima kompanija, novinara, kao i predstavnicima drugih institucija značajnih za razvoj ove industrije.
Na konferenciji IKT Bezbednost (ICT Security) će se, kao i svake godine, obradjivati najnovije teme i dešavanja u oblasti mrežne i korporativne sigurnosti, digitalne forenzike i bezbednog finansijskog poslovanja.
Zamislite scenario u kome vaš novi automobil, koji je povezan na informatičku mrežu, preuzme haker i počne usred vožnje da uključuje odredjene uredjaje ili čak da upravlja samim vozilom ili recimo da isključi motor i stavi šifru za startovanje motora koju samo on zna.
Ili recimo da preuzme kontrolu nad vašim alarmnim sistemom i deaktivira ga, a onda otvori automatska vrata od garaže ili ko zna šta drugo.
Potrebno je srušiti mit o tome da su hakeri grupa bubuljičavih tinejdžera koja se nalazi u nekoj garaži i odatle pokušava da napadne neke sisteme.
Na hakere treba gledati kao na visoko obrazovane stručnjake koji su organizovani na vrlo visokom nivou i koji su finansirani da napadaju odredjene mete.
U medijima možete videti da postoji više takvih grupa koji se vrlo ozbiljno bave sajber kriminalom, a osim toga, vlade odredjenih zemalja finansiraju specijalne timove hakera da rade za njih i primer jeste Kina koja ima specijalne vojne jedinice obučene za sajber napade.
Postoje i različite vrlo moćne grupe hakera koji su povezani na osnovu verske pripadnosti i čije mete su jasno definisane na osnovu pripadnosti odredjenoj veri.
Konferenciju IKT Bezbednost, koja će biti održana od 14. do 16. maja u Kladovu, organizuje Centar za ekonomska istraživanja Beograd (CEIB) i Septia Akademije (Academy), u saradnji sa naučnim institucijama iz zemlje i inostranstva.
Planirano je da u radu Konferencije učestvuju predstavnici univerziteta iz zemlje i inostranstva, visokih škola, predstavnici banaka, institucija, kompanija i revizorskih firmi.
Svoje učešće su do sada potvrdili predstavnici Komercijalne banke, kompanija Cisco, Halcom, Ernst and Young, Crime Unit - International Security Institute, Halkbank, Piperevski Ašociates, Jadransko osiguranje dd i mnogi drugi, navedeno je u saopštenju CEIB-a i Septia Akademije.
Ostavi komentar