BEOGRAD, 10. marta (Tanjug) - Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) Ujedinjenih nacija i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) organizovaće 12. marta u Beogradu sastanak privatnih i javnih aktera u oblasti proizvodnje i prerade mesa i mleka u našoj zemlji. Reč je o takozvanom političkom dijalogu, a cilj njegovog organizovanja je uspostavljanje konstruktivnog dijaloga koji treba da rezultira usvajanjem odredjenih administrativnih
BEOGRAD, 10. marta (Tanjug) - Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) Ujedinjenih nacija i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) organizovaće 12. marta u Beogradu sastanak privatnih i javnih aktera u oblasti proizvodnje i prerade mesa i mleka u našoj zemlji.
Reč je o takozvanom političkom dijalogu, a cilj njegovog organizovanja je uspostavljanje konstruktivnog dijaloga koji treba da rezultira usvajanjem odredjenih administrativnih rešenja koja će biti od koristi svima koji se bave ovim sektorom poljoprivredno- prehrambene proizvodnje.
dva sektora u našoj zemlji, generalno u aspektu produktivnosti i opšte konkurentnosati, ne stoje u skladu sa potencijalima koje Srbija nudi.
"Iz ovih razloga, FAO i EBRD su u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i životne sredine, formirale dve grupe, jednu za oblast mesa i mesnih proizvoda, drugu za oblast mleka i mlečnih proizvoda, i ove dve grupe će ove nedelje imati svoje treće zasedanje po redu", podsetio je Milovanović.
Neke od naših aktivnosti, jesu i takozvani protokol o komunikaciji u kriznim situacijama u oblasti bezbednosti hrane, dodao je Milovanović.
"Odlučili smo se da kroz jedan nacrt protokola, probamo da regulišemo način komunikacije izmedju državnih organa, pre svega Ministarstva poljoprivrede, s druge strane, učesnika privatnih sektora odnosno kompanija iz oblasti mesa i mleka, kada dodje do odredjenih incidenata sa hranom", objasnio je Milovanović.
On je rekao da incidenti sa hranom nisu nešto ekluzivno vezano za našu zemlju, niti za zemlje u tranziciji, jer se oni i dešavaju u razvijenim i bogatim društvima, navodeći kao primer ešerihiju koli u Nemačkoj ili bolest ludih krava u Engleskoj.
Milovanović je kazao da je takve incidente ponekad jako teško ili skoro nemoguće preduprediti i oni vrlo često donose veliki ekonomski gubitak za sve učesnike ovih sektora.
Zbog toga su se FAO i Evropska banka odlučili da izrade jedan nacrt dokumenta, koji nije pravno obavezujući ali će s druge strane, omogućiti tešnju saradnju izmedju privatnog i javnog sektora upravo u našoj zemlji u ovakvim situacijama, dodao je Milovanović.
Na sastanku radne grupe biće predstavljena i trenutna situacija kako na evropskom, tako i svetskom tržištu u oblasti poljoprivredno prehrambenih proizvoda, sa posebnim akcentom na sektor mesa i mleka.
Biće organizovana i posebna prezentacija evropske politike u oblasti proizvodnje mleka, kao i inicijalni zaključci studije o mogućim efektima sankcija koje Rusija uvela EU u oblasti poljoprivredno prehrambenih proizvoda, na poljoprivrednu trgovinu Republike Srbije.
"Konkretno u ovom uslovno rečeno, trgovinskom sukobu , postoje i prednosti za naš poljoprivredno prehrambeni kompleks, s druge strane, potencijalne pretnje odnosno opasnosti i analiziraćemo neke od mogucih scenarija, koje državni organi mogu u saadnji sa privatnim sektorom, preduzeti kako bi se odredjedjen pretnje i opasnosti predupredile", istakao je Milovanović.
On je naveo da postoji veći set mera koje se mogu preduzeti, a mogu se klasifikovati u trgovinske mere, intervencije na tržištu i agrarne, odnosno investicione mere.
Ostavi komentar