SARAJEVO, 14. maja (Tanjug) - Bosna i Hercegovina (BiH) je pre poslednjeg rata sopstvenom proizvodnjom zadovoljavala 80 odsto potreba za hranom, a uvozila svega 20 odsto, dok je danas situacija obrnuta, saopšteno je danas na Sarajevo biznis forumu (SBF), uz zaključak da BiH i region ne koriste velike mogućnosti poljoprivrednog razvoja. Na panelu o prehrambenom sektoru u regionu, predstavnik Medjunarodne finansijske korporacije (IFC) Tari
SARAJEVO, 14. maja (Tanjug) - Bosna i Hercegovina (BiH) je pre poslednjeg rata sopstvenom proizvodnjom zadovoljavala 80 odsto potreba za hranom, a uvozila svega 20 odsto, dok je danas situacija obrnuta, saopšteno je danas na Sarajevo biznis forumu (SBF), uz zaključak da BiH i region ne koriste velike mogućnosti poljoprivrednog razvoja.
Na panelu o prehrambenom sektoru u regionu, predstavnik Medjunarodne finansijske korporacije (IFC) Tarik Šahović rekao je da su geografski položaj i klima prednosti koje region treba da iskoristi za proizvodnju hrane.
On je kazao da je IFC od 1996. u BiH investirao oko 380 miliona dolara u različite sektore i projekte, što pokazuje da je ulaganje u ovu zemlju moguće, prenela je agencija Fena.
Predstavnik AS Grupacije Adis Hasaković naglasio je da u BiH postoje ogromne mogućnosti za proizvodnju hrane i da njegova kompanija ima vrlo pozitivna iskustva s velikim ulaganjima u akvizicije poslednjih nekoliko godina.
On je objasnio da je akvizicijom Klasa nastao veliki sistem koji je u stanju da pokrene proizvodnju hrane u BiH, čime se može doći do nove vrednosti za domaće i inostrano tržište.
Potpredsednik Privredne komore Federacije BiH Mirsad Jašarspahić rekao je da BiH ima brojne komparativne prednosti za proizvodnju halal hrane i da je istraživanje pokazalo da 75 odsto stanovnika zahteva halal sertifikovanu hranu ili joj daje prednost.
Na Sarajevo biznis forumu, koji je počeo juče, predstavljaju se mogućnosti poslovanja i investiranja u energetici, infrastrukturi, poljoprivredi, informacionim tehnologijama, turizmu iz sedam zemalja jugoistočne Evrope - BiH, Srbije, Albanije, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore i Slovenije.
Drugi i završni dan SBF uključuje i panele o sektoru informacionih tehnologija i preduzetništvu, kao i o turizmu i obrazovanju u regionu Balkana.
Ostavi komentar