Tekst objavljen: 02.04.2015 10:51        


BEOGRAD, 18. marta (Tanjug) - Javna preduzeća ne smeju da budu instrumenti za privremeno, ali skupo vodjenje socijalne politike, a država više neće moći da toleriše neodgovornost i neefikasnost u njihovom rukovodjenju, poručio je ministar privrede Željko Sertić. On je u intrevjuu za "Biz lajf" magazin rekao da je cilj da se sprovede korporativno upravljanje i profesionalizacija menadžmenta u tim preduzećima.

SertiĆ:Bez tolerancije za neefikasne preduzeĆima

BEOGRAD, 18. marta (Tanjug) - Javna preduzeća ne smeju da budu instrumenti za privremeno, ali skupo vodjenje socijalne politike, a država više neće moći da toleriše neodgovornost i neefikasnost u njihovom rukovodjenju, poručio je ministar privrede Željko Sertić.
On je u intrevjuu za "Biz lajf" magazin rekao da je cilj da se sprovede korporativno upravljanje i profesionalizacija menadžmenta u tim preduzećima.
"To naravno ne isključuje mogućnost da neko od direktora koji je sposoban, efikasan i stručnjak sa iskustvom, ne može da bude član stranke", smatra ministar i dodaje da osnovni kriterijum za rukovodjenje preduzećima u državnom vlasništvu mora da bude stručnost, a rezultati rada vidljivi u svim segmentima poslovanja.
Pažljivo, kaže, treba analizirati i rad nadzornih odbora u javnim preduzećima koji, kao i rukovodstvo, treba da imaju punu odgovornost za poslovne rezutate.
"Država jednostavno više ne može da toleriše neodgovornost i neefikasnost u rukovodjenju javnim preduzećima. Istovremeno, važno je i da javna preduzeća ne budu istrumenti za privremeno, ali skupo vodjenje socijalne poliotike" rekao je Sertić.
Reforma javnih preduzeća je, istakao je, ključna za oporavak srpske privrede i da bi trebalo da rezultira promenama u ponašanju i poslovanju koja su godišnje koštala Srbiju više stotina miliona evra.
"Država više neće i ne može da plaća cenu njihove neefikasnosti i lošeg poslovanja", kazao je on i dodao da se, na osnovu poslovnih planova javnih preduzeha koja se prate, očekuje da će već ove godine kumulativni gubitak biti smanjen za oko 35 milijardi dinara.
Dodao je i da veliki posao predstoji u reformisanju četiri velika javna preduzeća-EPS, Putevi Srbije, Srbijagas, kao i Železnicama Srbije.
Sertić je kazao da su investicije za Srbiju "od životnog interesa i da će se učiniti sve da Srbija bude najatraktivnija zemlja za strane i domaće ulagače".
Zato je, kako je kazao, u pripremi zakonska regulativa koja će omogućiti efikasnisju i transparentniju podršku države investicijama.
Paralelno sa time, Ministarstvo privrede sprovodi projekte infrastrukturnog opremanja poslovnih zona širom Srbije što bi trebalo dodatno da unapredi uslove poslovanja u opštinama i gradovima.
Ministar je kazao da država radi na aktiviranju svih menahnizama za privlačenje direktnih investicija, pre svega, u preradjivačku industriju i poljoprivredu.
Da je Srbija na dobrom, reformskom putu najbolja potvrda je trogodišnji aranžman iz predostrožnosti koji je Srbiji odobrio MMF.
"Mere koje sprovodimo nisu lake, ali su neophodne za ozdravljenje privrede Srbije, ekonomski rast, kao i bolji standard gradjana", rekao je Sertić.
Govoreći o listi 188 preduzeća u kojima će prema Akcionom planu Vlade Srbije biti pokrenut stečaj, ministar kaže da medju njima nema nijednog koje je imalo šansu da preživi u tržisnim uslovima.
"Za mnoga od njih, stečajni postupak neće značiti kraj, već šansu da ih neko na osnovu unapred pripremljenog plana reorganizacije kupi očišćene od dugova", naveo je.
Kako je kazao, 76 preduzeća sa liste nema nijednog zapolenog, dok je u 50 preduzeća zaposleno manje od pet radnika.
Deo zaposlenih iz preduzeća u stečaju i restrukturiranju moćiće da predje u druge firme kojima je potrebna kvalifikovana radna snaga, a za one koji ostanu bez posla obezbedjeni su socijalni programi za koje je u budžetu za 2015. predvidjeno 16 milijardi dinara, rekao je Sertić.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana