PEKING, 11. marta (Tanjug) - Kineski privredni rast je u prva dva ovogodišnja meseca pokazao znake usporavanja, budući da su industrijska proizvodnja i maloprodaja na višegodisnjim minimumima, što je podstaklo očekivanja da će vlada u Pekingu pružiti novu podršku drugoj po veličini svetskoj ekonomiji. Industrijska proizvodnja, koja meri aktivnost kineskih fabrika, radionica i rudnika, porasla je 6,8 odsto na godi&scaro
PEKING, 11. marta (Tanjug) - Kineski privredni rast je u prva dva ovogodišnja meseca pokazao znake usporavanja, budući da su industrijska proizvodnja i maloprodaja na višegodisnjim minimumima, što je podstaklo očekivanja da će vlada u Pekingu pružiti novu podršku drugoj po veličini svetskoj ekonomiji.
Industrijska proizvodnja, koja meri aktivnost kineskih fabrika, radionica i rudnika, porasla je 6,8 odsto na godišnjem nivou u januaru i februaru, što je najniži nivo u poslednjih šest godina, saopštio je kineski Zavod za statistiku, a prenela agencija Frans pres.
Ekonomisti koji su učestvovali u anekti agencije "Blumberg" očekivali su rast industrijske proizvodnje od 7,7 odsto.
Maloprodaja, ključno merilo domaće potrošnje, porasla je 10,7 odsto u prva dva meseca 2014, što je najslabiji rezultat posle onog od 9,4 odsto rasta iz februara 2006.
Investicije u osnovna sredstva, merilo državne potrošnje na infrastrukturu, porasle su 13,9 odsto u datom periodu, što je najniži nivo u poslednjih 13 godina, dodaje zavod.
Današnji podaci predstavljaju najnoviji uvid u zdravlje kineske privrede, ključnog pokretača globalnog ekonomskog rasta, koja pokušava da se preorijentiše na sporiji i održiviji privredni model, nakon višedesenijskog dvocifrenog rasta.
Ekonomski rast Kine je prošle godine iznosio 7,4 odsto, što je najslabiji rezultat od 1990, a vlada u Pekingu je prošle nedelje snizila prognozu rasta privrede za 2015. na "oko sedam odsto", uz inflaciju od "oko tri odsto". Potrošačke cene su u 2014. porasle dva odsto.
Skromna inflacija podstiče potrošnju tako što ohrabruje kupce na kupovinu da pre nego što cene skoče, dok pad cena podstiče pojedince da odlažu kupovinu u očekivanju da će cene dodatno pasti, kao i kompanije da odlažu investicije, što koči privredni rast.
Ostavi komentar