Tekst objavljen: 21.12.2015 14:12        


BEOGRAD, 21. decembra (Tanjug) - Smanjenjem zaposlenih u javnom sektoru za 20 do 30 hiljada Srbija bi bila jedna od jeftinijih država, smatra urednik časopisa Kvartali monitor Milojko Arsić. On kaže da je smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru teška mera i politički i ekonomski, te da verovatno ona neće biti sprovedena na način kako je to najpre dogovoreno sa Međunarodnim moentarnim fondom.

Smanjenje zaposlenih u javnom sektoru,jeftinija drzava

Arsić je, na predstavljanju novog broja ovog biltena na Ekonomskom fakultetu, rekao da je broj zaposlenih u javnom sektoru trebalo smanjiti u ovoj godini, ali je ta mera odlagana više puta i biće realizovana u narednoj godini.

"To nisu lake mere, ni ekonomksi ni politički, ali su neophodne", rekao je Arsić.
S druge strane, on je rekao da najverovatnije neće biti moguće smanjiti broj radnika onoliko koliko je vlada obećala MMF-u, ali bi smanjenjem za 20.000 do 30.000, Srbija bila jedna od jeftinijih država".

Govoreći o smanjenju sive ekonomije, Arsić je kazao da je ostvaren napredak, ali da je Srbija uprkos tome u grupi zemalja sa visokim udelom sive ekonomije.

On je rekao da je u cilju suzbijanja sive zone važna reforma Poreske uprave, koja bi i poboljšala naplatu poreskih prihoda.

Kada je reč o poreskoj politici, on je rekao da su ekonomisti i ranije govorili da bi bilo dobro da se promeni struktura poreza, da se smanji stopa poreza na rad i doprinosi, a podigne PDV.

"Takva poreska reforma bi trebalo da bude prihodno neutralna. Ne bi trebalo da dolazi u obzir reforma koja bi značila da su neki porezi značjano manji a da se drugi povećavaju", rekao je on.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana