BEOGRAD, 19. maja (Tanjug) - Potencijali socijalnog preduzetništva u Srbiji postoje i potrebno ih je iskoristiti, pre svega za samozapošljavanje, izjavio je danas rukovodilac Centra za mala i srednja privredna društva Privredne komore Srbije, Aleksandar Gračanac. On je ukazao da u našoj zemlji trenutno posluje 1.200 firmi u ovoj oblasti koje zapošljavanju oko 10.000 ljud što je nedovoljno jer bi taj broj
BEOGRAD, 19. maja (Tanjug) - Potencijali socijalnog preduzetništva u Srbiji postoje i potrebno ih je iskoristiti, pre svega za samozapošljavanje, izjavio je danas rukovodilac Centra za mala i srednja privredna društva Privredne komore Srbije, Aleksandar Gračanac.
On je ukazao da u našoj zemlji trenutno posluje 1.200 firmi u ovoj oblasti koje zapošljavanju oko 10.000 ljud što je nedovoljno jer bi taj broj mogao da bude znatno veći.
Zato je neophodno raditi na unapredjenju svesti, istakao je Gračanac i rekao da očekuje da će Strategija malih i srednjih preduzeća početi da se primenjuje od juna ove godine.
Prema njegovim rečima socijalna preduzeća u Srbiji ostvarila su doprinose u iznosu od oko 6,8 milijardi dinara, odnosno oko 0,2 odsto BDP-a.
Socijalno preduzetništvo je mogućnost da se stvori ekonomski zdrav subjekat uz podršku države u početku, a glavni problem je novac, naveo je on na sastanku o socijalnom preduzećima kao šansi za zapošljavanje u PKS.
Socijalno preduzetništvo u Srbiji trenutno postoji u formi pojedinačnih inicijativa kojima se problemi nezaposlenosti i socijalne izopštenosti rešavaju u pojedinačni slučajevima, istakao je Gračanac.
Postojeći pravni okvir u zemlji ne prepoznaje organizacije koje bi striktno odgovarale definiciji socijalnog preduzeća, a identifikovano je šest tipova organizacija koje približno odgovaraju tom konceptu.
To su, pre svega, udruženja gradjana, zadruge, stručna preduzeća za zapošljavanje lica sa invaliditetom, zavisna spin-off preduzeća čiji su osnivači udruženja gradjana (najčešće u formi društva sa ograničenom odgovoronošću i akcionarska društva), poslovni inkubatori i agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća, istakao je on.
Današnjem sastanku prisustvovali su i predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kao i Sekretarijata za privredu Beograda.
Na sastanku je prikazan konkretan primer predloga saradnje u vidu socijalne franšize "BIO IDEA" i stvaranja platforme za onlajn prodaju proizvoda i usluga socijalnog preduzetništva.
Ostavi komentar