NOVI SAD, 20. septembra (Tanjug) - Kako bi uskladila svoje standarde sa evropskim, jedan od uslova koji će Srbija morati da ispuni je da uvede kružnu ekonomiju u proces same proizvodnje, odnosno koristi otpad kao resurs u industriji, poručili su danas učesnici panela "Novo poglavlje u upravljanju opasnim otpadom u Srbiji" u Novom Sadu.
Da bi se to postiglo neophodno je povećati stepen reciklaže, rešiti problem opasnog i istorijskog otpada i omogućiti saradnju javnog i privatnog sektora u cilju kreiranja povoljnog poslovnog ambijenta za nove investitore, zaključak je panela, koji je održan u organizaciji kompanije Miteco i ISWA Svetskog kongresa 2016.
Kako se navodi u saopštenju kompanije Miteco, govoreći o aktuelnoj reviziji zakondavstva EU u oblasti upravljanja otpadom, učesnici panela su naglasili da globalni izazov u današnjoj industriji predstavlja postizanje održivog razvoja uz korišćenje resursa na ekološki prihvatljiv način.
Prema rečima predstavnika Evropske federacije za upravljanje otpadom "FEAD" Petera Hodečeka, da bi se to ostvarilo, potrebno je unaprediti tržište otpada, čime bi se olakšalo dostizanje punog potencijala ovog sektora.
"Efikasnim funkcionisanjem tržišta otpada u EU sačuvalo bi se 72 milijardi evra godišnje (zahvaljujući punoj implementaciji zakonodavstva EU), godišnji promet od upravljanja otpadom i reciklažnog sektora u EU bi se povećao na 42 milijarde evra i stvorili bi se uslovi za kreiranje više od 400.000 radnih mesta na evropskom tržištu i to do 2020. godine", rekao je Hodeček.
Predsedavajući ISWA Radne grupe za opasan otpad Žan-Pol Leglise govorio je o aktivnostima na pripremi priručnika za upravljanje opasnim otpadom, koji se realizuje u saradnji sa UNEP-om i UNIDO-om.
"Ovo će biti prvi priručnik tog tipa, interaktivan i dostupan onlajn, sa idejom da se sve zainteresovane strane uključe u ovaj proces sa svojim komentarima i sugestijama, a u cilju unapređenja prakse upravljanja opasnim otpadom i kreiranja priručnika koji će naći široku primenu u industriji", naveo je Leglise.
Profesor na Univerzitetu prirodnih resursa i primenjenih nauka u Beču Sstefan Zalhofer govorio je o ulozi proizvođača, uvoznika i trgovaca u oblasti upravljanja elektronskim otpadom, kao i o perspektivama reciklažne industrije za svaku zemlju.
"Reciklaža elektronskog otpada nije samo pitanje zaštite životne sredine, već je to i važno ekonomsko pitanje, jer ova oblast otvara mogućnosti za nova radna mesta i doprinosi privrednom razvoju, zbog čega je kvalitetan reciklažni sistem potreban svakoj zemlji", istakao je Zalhofer.
Učesnici panela naveli su da je ponovna upotreba već korišćenih materijala od ključne važnosti za obezbeđivanje resursa za industrijske objekte, a da nova Uredba propisuje da se pepeo, kao građevinski materijal, može korisiti za upotrebu u izgradnji, rekonstrukciji, sanaciji i održavanju infrastrukturnih objekata, zahvaljujući čemu se doprinosi održivosti čitavog sistema.
"Na taj način, višestruki značaj pepela kao sekundarne sirovine se gleda u njegovoj upotrebi u komercijalne svrhe, u smanjenju zagađenja i poboljšanju kvaliteta životne sredine", rekao je direktor za proizvodnju energije JP EPS, ogranak "TEKO Kostolac", Nenad Marković.
Kako se navodi u saopštenju, pored uvođenja kružne ekonomije, zemlje u tranziciji imaju problem sa istorijskim otpadom i istorijskim zagađenjem što dokazuje činjenica da stopa istorijskog zagađenja u Srbiji na godišnjem nivou iznosi preko 100.000 tona.
Rok za rešavanje ovog problema je 2019. godina, zbog čega će upravljanje opasnim otpadom biti oblast koja će u narednom periodu zahtevati integrisan pristup svih relevantnih učesnika u zaštiti životne sredine, ističe se u saopštenju.
Dodaje se i da će jedan od prioriteta biti usklađivanje nacionalnog sa evropskim zakonodavstvom u oblasti upravljanja otpadom, upravo kroz izgradnju kapaciteta i unapređenje infrastrukture za zaštitu životne sredine.
Ostavi komentar