BEOGRAD, 20. septembra (Tanjug) - Kompanija iz Srbije dogovorile su na međunarodnom sajmu prehrambenih proizvoda "Svet hrane" u Moskvi nove izvozne aranžmane vredne više od sedam miliona evra, saopštila je danas Privredna komora Srbije (PKS). Najviše se očekuje od plasmana svežeg voća i povrća na tržište Rusije, a primetno je interesovanje ruskih kupaca i za organske proizvode.
PKS i Razvojna agencija Srbije su, organizacijom nacionalnog štanda Srbije, podržale nastup 12 srpskih kompanija, proizvođača svežeg i zamrznutog voća i povrća, mesnih proizvoda, sokova i organskih proizvoda na međunarodnom sajmu "Svet hrane", održanom od 12. do 15. septembra.
Izlagači "Nektar", "Zlatiborac", "Jugprom", "Pik Južni Banat", "Voćar", "ITN", "Moravac Z Z", "Poslovni sistem Global Sid", "Flora Internacional", "Chirić Agro MĆŽ", "Mirax Agrar" i "AgropromĆ, izlagali su ove godine na dva nacionalna štanda Srbije u sajamskim halama specijalizovanim za voće i povrće, meso i mesne prerađevine.
Tradicionalno učešće srpskih kompanija na jednoj od najuglednijih međunarodnih izložbi prehrambenih proizvoda u svetu, direktno doprinosi kvalitetnijem pozicioniranju srpskih brendova i ukupnom izvozu, ne samo na tržište Zajednice nezavisnih država, vec i šire, navodi se u saopštenju.
Trgovinsku razmenu Srbije i Ruske Federacije u 2015. godini obeležila je oscilacija kursa i pad vrednosti rublje, što je direktno uslovilo nesigurnost naplate, otežano planiranje i samim tim značajan pad trgovinske razmene i izvoza i uvoza.
Stabilizacija kursa rublje od početka 2016. uticala je na rast trgovinske razmene i srpskog izvoza. Rezultate bilateralne trgovinske saradnje srpskih i ruskih kompanija u prvoj polovini godine obeležio je dinamičan rast srpskog izvoza, uz značajno smanjenje deficita.
Srpski izvoz je vredeo 379,2 miliona dolara, što predstavlja rast od 18,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je sa 41,5 odsto u 2015. godini povećana na 47,6 odsto u prvoj polovini 2016.
Rast izvoza srpskih prehrambenih proizvoda u prvoj polovini 2016. godine zabeležen je kod svežeg voća za 74 odsto, kod sira za 27 odsto, a kod svežeg povrća za 23,7 procenata.
Značaj ostvarenih vrednosti srpskog izvoza u Rusiju utoliko je veći ukoliko se uzme u obzir udaljenost tržišta Ruske Federacije od preko 2.000 kilometara, kao i visoki transportni trošskovi, koji u velikoj meri utiču na finalnu cenu proizvoda. Srpski proizvod je cenjen, prepoznat kao kvalitetan, ima kupca, a opšti utisak srpske poslovne zajednice je da takav trend treba održati i valorizovati, jer potencijali nisu ni izdaleka iscrpljeni.
Ostavi komentar