BOR, 4. marta (Tanjug) - U Rudarsko toopionicarskom basenu Bor sutra će početi zagrevanje nove fleĆ smelting topioničke peći, a proces će pokrenuti generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski, najavljeno je iz službe za odnose sa javnoĆcu kombinata bakra. Prva anoda bakra će, u skladu sa dinamikom poslova, biti izlivena 28. marta.
BOR, 4. marta (Tanjug) - U Rudarsko toopionicarskom basenu Bor sutra će početi zagrevanje nove fleĆ smelting topioničke peći, a proces će pokrenuti generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski, najavljeno je iz službe za odnose sa javnoĆcu kombinata bakra.
Prva anoda bakra će, u skladu sa dinamikom poslova, biti izlivena 28. marta.
Izgradnja nove topionice i Fabrike sumporne kiseline u RTB-u Bor pocela je 28. juna 2011. godine. Ceo projekat izgradnje uz sve pratece objekte i pogone koĆtao je 251 milion evra. Srce sistema je nova topionicka pec u kojoj će se, po najsavremenijoj svetskoj fleĆ smelting tehnologiji godiĆnje preradivati 400 hiljada tona koncentrata bakra iz koga ce biti dobijeno 80 hiljada tona katodnog bakra. Samo u nju je uzidano oko 900 tona austrijske i poljske magnezitne vatrostalne opeke.
Ovim projektom RTB Bor ce smanjiti troĆkove prerade bakra sa 1.250 na 700 dolara, rekao je ranije za Tanjug generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski.
Ipak, najznacajnija je ekoloĆka komponenta, jer Bor i okolina viĆe nece biti crna ekoloĆka tacka na karti Evrope. U novoj fabrici sumporne kiseline preradivace se 98 odsto gasova, a samo dva posto bice ispuĆtano u atmosferu, Ćto zadovoljava seve svetske eekoloĆke standarde.
Glavni izvodjač radova bio je kanadski "SNC LavalinĆ, a njegov podizvodjač, ujedno i vlasnik autogene fleĆ-smelting tehnologije ĆOtokumpuĆ je finska kompanija "OutotekĆ. Nadzor nad poslovima koje su nosili Kanadani i Finci, ali i svim lokalnim radovima koji su bili povereni "EnergoprojektuĆ, obavio je Gradevinski fakultet, Beograd.
Veliki deo ugradenih elemenata proizveden je u Srbiji, a na projektu je bilo angaĆovano oko 800 radnika.
Ostavi komentar