Tekst objavljen: 08.04.2015 4:10        


NJUJORK, 24. marta (Tanjug) - Svetska banka (SB) će iduće nedelje odlučivati o prvom zajmu vrednom 100 miliona dolara za podršku srpskom budžetu, izveštava danas njujorška agencija "Blumberg", dodajući da zvaničnici te medjunarodne finansijske institucije u aprilu dolaze na razgovore u Beograd. Svetska banka će u aprilu u Beogradu razgovarati sa srpskim zvaničnicima o strategiji rešavanja problema nenaplativih kredi

Svetska banka iduće sedmice o zajmu za srpski budžet

NJUJORK, 24. marta (Tanjug) - Svetska banka (SB) će iduće nedelje odlučivati o prvom zajmu vrednom 100 miliona dolara za podršku srpskom budžetu, izveštava danas njujorška agencija "Blumberg", dodajući da zvaničnici te medjunarodne finansijske institucije u aprilu dolaze na razgovore u Beograd.
Svetska banka će u aprilu u Beogradu razgovarati sa srpskim zvaničnicima o strategiji rešavanja problema nenaplativih kredita, koji su na kraju septembra činili 23 odsto ukupnih zajmova, izjavio je za "Blumberg" vodeći ekonomista SB za zemlje zapadnog Balkana, Abebe Adugna.
Banka će se tako pridružiti Medjunarodnom monetarnom fondu (MMF) i Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) u naporima da pomognu Srbiji da smanji obim rizičnih zajmova.
Prema njegovim rečima, Srbija mora da se izbori sa rastućim nivoom loših zajmova koji guše ekonomiju da bi izašla iz četvrte recesije u poslednjih šest godina.
"Neophodno je obezbediti snažnije kreditiranje kompanija i domaćinstava, a visok nivo nenaplativih zajmova obeshrabruje banke u odobravanju kredita. Kompanije dužnici treba da prodju kroz restrukturu, a neke i da bankrotiraju, ali i banke treba da budu spremne da otpišu potraživanja na ime loših zajmova", rekao je ekonomista.
SB, koja priprema petogodišnji program podrške Srbiji, navodi da želi da podrži vladu u Beogradu u reformama koje je pokrenula da bi oživela ekonomiju vrednu 46 milijardi dolara (42,3 milijarde evra), navodi Adugna, dodajući, ipak, da "prvo stvari možda budu gore pre nego što postanu bolje".
Srpska vlada obećala je da će prodati ili zatvoriti više od 500 državnih preduzeća i restrukturisati kompanije u sektorima gasa, električne energije, puteva i železnica da bi obezbedila trogodišnji aranžman iz predostrožnosti od MMF-a, vredan 1,2 milijarde evra, podseća njujorška agencija.
"Reforme koje stoje pred srpskom vladom su ogromne i iziskuju i negativne korake u vidu otpuštanja, pa je važno voditi računa i o socijalnom faktoru", rekao je Adugna.
Rešavanje problema nenaplativih zajmova, izmedju ostalog, moglo bi da uključuje i mere za restrukturu preduzeća, otpis dugova i prodaju loših kredita na sekundarnim tržištima, navodi ekonomista.
Srednjoročna ekonomska prognoza zavisi od toga koliko će uspešno Beograd uspeti da izbalansira svoju deklarisanu posvećenost integraciji u Evropsku uniju i važne ekonomske veze sa Rusijom, zaključio je Adugna.
"Blumberg" takodje konstatuje da pojeftinjuje zaduživanje srpske države, navodeći da su prinosi na srpske obveznice, koje na naplatu dospevaju 2021, pali danas četiri bazna poena na 4,55 odsto, dok su 26. februara iznosili rekordno niskih 4,26 odsto.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana