BEOGRAD, 12. marta (Tanjug) - Dvanaest srpskih kompanija učestvovalo je u "Kaizen" programu 2014/2015 u okviru koga su dobile priliku da unaprede ličnu i kolektivnu radnu efikasnost zahvaljujući primeni poznatog japanskog metoda, saopšteno je danas na završnom sastanku tog projekta. To su kompanije Elitas, Sila, Perform, FKL, Novkabel, FPM Agromehanika, DMW, Pitura, Zastava Inpro, Buck, Ming i DIP Livnica. "Kaizen" program zajedničk
BEOGRAD, 12. marta (Tanjug) - Dvanaest srpskih kompanija učestvovalo je u "Kaizen" programu 2014/2015 u okviru koga su dobile priliku da unaprede ličnu i kolektivnu radnu efikasnost zahvaljujući primeni poznatog japanskog metoda, saopšteno je danas na završnom sastanku tog projekta.
To su kompanije Elitas, Sila, Perform, FKL, Novkabel, FPM Agromehanika, DMW, Pitura, Zastava Inpro, Buck, Ming i DIP Livnica. "Kaizen" program zajednički su realizovali Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) i Japanska agencija za medjunarodnu saradnju (JICA), a u edukaciji srpskih privrednika je bio angažovan Susumu Kimura, japanski ekspert za unapredjenje proizvodnje.
Ambasador Japana u Srbiji Kuroki Masafumi podsetio je da je reč "kaizen" na japanskom znači napredak, a to je japanski poslovni model poznat širom sveta i primenjuje se u različitim sektorima velikog broja industrija.
"Cilj je unapredjenje radnog ambijenta i ohrabrenje lične inicijative svakog zaposlenog", kazao je Masafumi na sastanku organizovanom u Batajnici, u sedištu kompanije Pitura koja je i sama prošla program.
Masafumi je napomenuo da je za dve godine ukupno 26 srpskih kompanija aktivno učestvovalo u sprovodjenju tog programa, dobijajući savete i podršku japanskih eksperata koji imaju višegodišnje iskustvo.
Direktor agencije JICA Abe Toši kazao je da je razvoj privatnog sektora važan faktor za razvoj stabilnost društva, te iz tog razloga JICA u Srbiji implementira projekte koji imaju za cilj unapredjenje poslovanja i edukaciju mentora za mala i srednja preduzeća.
On je dodao da je Kimura više od 100 puta posetio različita preduzeća u Srbiji, zahvaljući čemu je "kaizen" počeo da se odomaćuje i u Srbiji.
Savetnik u SIEPI i menadžer "Kaizen" projekta Mateja Milenković Inumaru naveo je da je su obezbedjene vrhunske konsultatske usluge zahvaljući angažmanu Kimure, koji je bivši izvršni direktor "Mitsubiši plastike" i predsednik kompanije "Alpolik korporejšn".
Kimura je, kao inženjer metalugrije, uspešno vodio veći broj fabrika, od kojih su neke angažovale i više od 2.000 radnika.
Milenković je rekao da se za učešće u ovogodišnjem programu prijavilo 23 preduzeća, a posle detaljne analize izabrano je njih 12.
Direktor Piture Veljko Filipović je rekao da je kompanija uvela sve potrebne standarde, ali su u ovom programu prepoznali kariku koja im nedostaje - učešće svakog pojedinca i mogućnost da svojom sugestijom doprinese opštem poboljšanju uslova rada u preduzeću i profitabilnosti.
Pitura je porodično preduzeće i postoji 20 godina. Bavi se proizvodnjom boja i lakova, a 70 odsto njihove proizvodnje, koja godišnje iznosi 2.000 tona, je namenjeno industriji. Imaju 65 zaposlenih, od čega 22 sa visokom stručnom spremom i jednog doktora nauka.
Ostavi komentar