PEKING, 26. februara (Tanjug) - Kina je smanjila broj viskokotehnoloških proizvoda čuvenih svetskih brendova, pre svega američkih, koje stavlja na listu centralizovanih nabavki za potrebe svoje državne administracije, u korist domaćih proizvodjača, uz obrazloženje da je reč o bezbednosnim razlozima. I dok analitičari Rojtersa ocenjuju da je verovatno reč o želji Kine da zaštiti svoje proizvodjače od konkurencije, predstavnici Kin
PEKING, 26. februara (Tanjug) - Kina je smanjila broj viskokotehnoloških proizvoda čuvenih svetskih brendova, pre svega američkih, koje stavlja na listu centralizovanih nabavki za potrebe svoje državne administracije, u korist domaćih proizvodjača, uz obrazloženje da je reč o bezbednosnim razlozima.
I dok analitičari Rojtersa ocenjuju da je verovatno reč o želji Kine da zaštiti svoje proizvodjače od konkurencije, predstavnici Kine kao razlog navode nedovoljnu bezbednost proizvoda koji su skinuili sa liste.
Medju prozvodaima, od kojih su Kinezi odustali, najviše se nalazi mrežne opreme američke kompanije Sisko sistems (Cisco Systems), koji je nekada imao 60 proizvoda na listi, ali krajem prošle godine, kako pokazuje analiza, više nije bilo nijednog.
Takodje je smanjen i broj smartfona i personalnih kompjutera proizvodjača Epl (Apple Inc.) i Intelkorp (Intel Corp) softverske firme Mekafi ( McAfee) i mrežnih i serverskih softvera Sitrik sistems, prenosi Rojters.
Broj tehnoloških proizvoda koje koriste kineska ministarstava, za poslednje dve godine povećan je za više od 2.000 i dostiže cifru od skoro 5.000 proizvoda, ali reč je uglavnom o proizvodima domaćih proizvodjača. S druge stane broj proizvoda inostranih tehnoloških brednova smanjen je za trećinu, a polovina se odnosi na bezbednosnu orpemu.
Prema rečima zvaničnika Agencije za snabdevanje, domaći proizvodači bezbednosnih tehnologija nude mnogo više garancija od inostranih.
Do te promene u Kini je došlo kada je nekadašnji službenik američke bezbednosne agencije (NSA) Edvard Snouden (Edward Snowden), objavio da ta agencija koristi nekoliko globalnih špijunskih programa u saradnji sa telekomunikacionim kompanijama i evropskim vladama.
Prema rečima direktora Instituta za spoljnu trgovinu Univerziteta za Medjunarodni biznis u Pekingu Tu Ksikuana (Tu Xinquan), to je izazvalo veliku zabrinutost, pre svega kod vodećih političara, a on smatra da je američka vlada takodje odgovorna.
To je u značajnoj meri poremetilo odnose SAD i Kine, gde su obe strane optuživale jedna drugu zbog zloupotreba.
Portparol Stejt departmenta je izjavio da su SAD veoma zabrinute nedavnim regulatornim aktivnostima Kine, vezanim za sajber sigurnost, jer nisu u skladu sa principima slobodnog i otvorenog tržišta.
Jedna grupa američkih kompanija poslala je prošlog meseca žalbu zbog novih sigurnosnih pravila u Kini, koja traže od prodavaca da kineskim bankama predaju tajne originalne kodove i da budu prilagodjeni kineskim algoritmima.
Kako se navodi, lista nabavki ne navodi detalje o količini proizvoda koji su kupljeni i za koga, da li za državne ili lokalne vlasti, ili državna preduzeća, ali sigurno je da nije za vojsku koja ima svoj sopstvreni sistem snabdevanja.
Ministar finansija to nije želeo da komentariše, kao ni firme koje se smatraju oštećenim. Predstavnik jedne od tih američkih firmi, koji nije želeo da bude imenovan, rekao je da nema nikakve sumnje da iza kineskih poteza stoji favorizovanje domaćih proizvodjača, jer je streteški cilj da kineske tehnološke kompanije dobiju veći deo tržišta.
Tehnološko tržište u Kini je poraslo u 2015. godini na 465,6 milijardi dolara, ili za 11,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Predsednik kineske kompanije Vondersoft (Wondersoft) Vang DŽihai, koja obezbedjuje zaštitu informacija za vladu, državne banke i privatna preduzeća, smatra da je kinesko tržište ipak bilo fer u poredjenju sa američkim.
Naime, tamo kineska kompanija Huavej tehnolodžis (Huawei tehnolodžis), koja pravi telokomunikacionu opremu ne može dalje da posluje - zbog američke zabrinutosti za bezbednost.
Neki stručnjaci opet smatraju da je opasno za Kinu da zavisi samo od domaće tehnologije, koja je prema njihovim ocenama, infreriorna u odnosu na strane i izloženija sajber napadima.
Ostavi komentar