Posle haotične nedelje promena tarifne politike, jeftina odeća iz Kine će uskoro postati znatno skuplja – što izaziva zabrinutost među prodavcima brze mode i potencijalno primorava potrošače da traže druge alternative, piše Gardijan, a prenosi N1
U okviru paketa globalnih tarifnih mera koje je Donald Tramp najavio prošle nedelje na takozvani „Dan oslobođenja“, on je potpisao izvršnu naredbu kojom se eliminiše oslobađanje od carina za robu niske vrednosti iz Kine i Hong Konga, piše Gardijan, prenosi N1 Zagreb. Ta mera, poznata kao pravilo „de minimis“, omogućila je da paketi vredni manje od 800 dolara uđu u SAD bez carine i uz minimalne granične kontrole, piše u tekstu.
Iako je prvobitno zamišljen kao način da Amerikanci uvoze jeftinu robu iz inostranstva, brendovi brze mode poput Šejna i Temu masovno su koristili ovu pogodnost za slanje jeftinih porudžbina e-trgovine u SAD.
Alon Rotem, direktor strategije u onlajn maloprodaji polovne odeće TredAp (ThredUp), pozdravio je propis: „Uz eksploziju brze mode, ova promena je nešto što snažno podržavamo jer je do sada postojala nepravedna prednost na tržištu“, izveštava Gardijan.
Ukidanje pravila de minimis godinama je bila meta zakonodavaca sa obe strane političkog spektra, pošto je vrednost robe koja je ušla u SAD po tom pravilu porasla sa 5,5 milijardi dolara u 2018. na 66 milijardi dolara u 2023, prema izveštaju Kongresa. Skoro dve trećine tih pošiljki stiglo je iz Kine i Hong Konga, piše u tekstu.
Plan ublažavanja uključuje veću ekspanziju u Evropi i Australiji, gde pravilo „de minimis“ dozvoljava bescarinski uvoz robe do 1.000 australskih dolara.
„Sigurno znamo da će potražnja iz SAD i Severne Amerike značajno pasti“, rekao je Vong.
Šejn i Temu nisu komentarisali moguće promene u poslovnim modelima zbog ove uredbe.
ThredUp-ov Rotem veruje da ova promena stvara priliku za pažljivije trošenje i kupovinu polovne odeće: „Ako ultrabrza moda poraste za 30 odsto, odjednom je kupovina polovne odeće mnogo isplativija“, navodi se.
Neki stručnjaci upozoravaju da potrošači i dalje mogu da kupuju od brendova kao što su Šejn i Temu jer su njihovi proizvodi i dalje znatno jeftiniji od konkurencije.
„Ljubavna veza Amerikanaca sa jeftinom robom nije završena“, rekao je Džejson Goldberg iz Publicis Groupe. „Čak i sa tarifama, cene će i dalje biti atraktivne“.
Rotem je ipak optimista: „Nikada nećemo postići savršenstvo, ali napredak u javnim politikama koje podstiču preprodaju odeće je nešto što ćemo uvek podržavati“, navodi se.
Iako je promena de minimis pravila trenutno na snazi, konfuzija i neizvesnost ostaju zbog nestabilne politike i fluktuacija na tržištu. Tramp je u sredu naredio 90-dnevno zamrzavanje carina, zadržavajući osnovnu tarifnu stopu od 10 odsto, a zatim je ponovo povećao za kinesku robu.
Temuov Vong (Wong) kaže, da su promene toliko česte da je za sada jedino preostalo da prati situaciju.
„Ne znamo koliko će ova ‘de minimis’ pravila trajati“, rekao je on, dodajući da bi reakcija potrošača mogla ponovo da promeni politiku. Goldberg se složio i nazvao situaciju „dinamičnom“. „Možda će sutra biti drugačije“, zaključio je on.
Ostavi komentar