Tekst objavljen: 04.07.2025 11:49        


Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ukinula je ograničenja na izvoz softvera za dizajn čipova u Kinu, dok Vašington i Peking rade na smanjenju tenzija u okviru nedavno postignutog trgovinskog sporazuma.

Tramp polako popušta - ukinute carine na izvoz  važnih proizvoda u Kinu

Sve tri vodeće kompanije koje se bave softverom za dizajn čipova – Synopsys, Cadence i Siemens – saopštile su da ih je američko Ministarstvo trgovine obavestilo da su izvozna ograničenja uvedena u maju ukinuta.

Sjedinjene Američke Države su krajem maja obustavile prodaju ključnih softverskih alata za dizajn poluprovodnika Kini, kao odmazdu zbog toga što je Peking efektivno blokirao izvoz retkih metala, što je ponovo izazvalo napetosti između dve zemlje nakon što su početkom tog meseca postigle trgovinsko primirje u Ženevi.

Saopštenja kompanija ukazuju na korake koje dve najveće svetske ekonomije preduzimaju ka sprovođenju trgovinskog sporazuma formalizovanog prošle nedelje, a koji je proizašao iz pregovora održanih u Londonu u junu, gde je glavna tema bila izvoz retkih metala. U skladu sa sporazumom, SAD bi ukinule izvozna ograničenja na softver za čipove, hemikaliju etan i avionske motore, dok bi Kina odobrila izvoz retkih metala u SAD.

Američka firma Cadence i nemački Siemens potvrdili su za CNN da izvozna ograničenja više nisu na snazi, dok je Synopsys, takođe američka kompanija, u saopštenju navela da je prethodno pismo koje je izdao Sekretarijat za trgovinu u vezi sa ograničenjem — povučeno. Cadence i Synopsys su izjavili da su u procesu vraćanja pristupa ograničenim softverima i alatima u Kini, a Synopsys takođe radi na „proceni uticaja izvoznih ograničenja vezanih za Kinu na svoje poslovanje, rezultate i finansije.”

U međuvremenu, Siemens je vratio puni pristup softveru i tehnologiji koji su ranije bili pod izvoznim ograničenjima i ponovo pokrenuo prodaju i tehničku podršku kineskim kupcima, saopštio je portparol kompanije.

Stručnjaci su istakli da bi američke kontrole izvoza softvera za dizajn čipova — poznatog kao EDA (Electronic Design Automation) softver — mogle imati razorne posledice po kinesku industriju poluprovodnika, jer je ovaj softver ključan za razvoj novih mikročipova. Prema izveštaju kineske državne novinske agencije Xinhua s početka ove godine, ove tri kompanije (Synopsys, Cadence i Siemens) kontrolišu oko 70 odsto kineskog EDA tržišta. Ograničenje na softver za dizajn čipova predstavljalo je kratkotrajnu eskalaciju američkih napora da pojača ograničenja kineskom pristupu tehnologijama vezanim za poluprovodnike, što je počelo još tokom prvog Trampovog mandata. Cilj tih mera jeste da se spreči da Peking koristi američku tehnologiju za jačanje svojih vojnih i veštačko-inteligenijskih kapaciteta.

Administracija Donalda Trampa takođe poslala pismo američkim proizvođačima etana u kojem ukida ograničenja izvoza koja su prethodno zaustavila isporuke te hemikalije Kini, izvestio je Reuters.

Prema proračunu CNN-a na osnovu podataka američke Uprave za energetsku statistiku (EIA), gotovo 50 odsto američkog izvoza etana — koji se prvenstveno koristi za proizvodnju plastike — prošle godine otišlo je u Kinu. Ministarstvo trgovine SAD naložilo kompaniji GE Aerospace, među ostalima, da obnovi isporuke avionskih motora Kini. 

- Nadamo se da će SAD duboko shvatiti uzajamnu korist kinesko-američkih ekonomskih i trgovinskih odnosa, nastaviti da napreduju zajedno s Kinom i dodatno isprave svoje pogrešne poteze - rekao je portparol Ministarstva trgovine . - Londonski okvir je teško postignut – dijalog i saradnja su pravi put napred, dok prinuda i ucena ne vode nikuda.

U jeku trgovinskog rata sa SAD u aprilu, Kina je iskoristila svoju globalnu dominaciju u lancu snabdevanja retkim metalima i uvela nove zahteve za licenciranje izvoza sedam vrsta retkih zemljinih minerala i nekoliko tipova magneta — neophodnih za sve, od svakodnevne elektronike i vozila do skupih vojnih sistema poput borbenih aviona.

Kina kontroliše čak 90 odsto svetske prerade retkih metala. Međutim, uprkos 90-dnevnom trgovinskom primirju s SAD koje je najavljeno nakon razgovora u Ženevi u maju, Peking nije ublažio ta ograničenja, što je izazvalo nezadovoljstvo u Vašingtonu. To je ponovo izazvalo tenzije između dve zemlje i dovelo u pitanje privremeni sporazum kojim bi se smanjile uzajamne carine, pre nego što su se strane ponovo sastale u Londonu prošlog meseca.

Nakon londonskog sastanka, Kina je pristala da omogući i ubrza izvoz retkih metala u skladu s postojećim režimima licenciranja, dok bi SAD ukinule povezane „protivmere“, uključujući izvozna ograničenja na softver za čipove, etan i avionske motore. Međutim, najnoviji dogovor ne obuhvata i visoke carine koje su obe strane međusobno uvele, a primirje ističe u avgustu.

Prema Trampu, američke carine na kinesku robu i dalje iznose oko 55 odsto, uključujući: 10 procenata „recipročne“ carine uvedene u aprilu, 20 odsto carina protiv Kine zbog, kako Tramp tvrdi, njene uloge u ilegalnom uvozu fentanila u SAD, i prethodno postojeće dažbine. Nasuprot tome, Tramp je na društvenim mrežama nakon londonskih pregovora izjavio da će kineske carine na američku robu iznositi 10 procenata.

Nije jasno da li se ta brojka odnosi samo na nove carine od aprila, s obzirom na to da je i Kina već uvela carine na američku robu, uključujući one kao odgovor na dažbine povezane s fentanilom.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
proizvodnja čipova softver donald tramp američke carine američke carine Kini

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana