BUDVA, 10. marta (Tanjug) - U Budvi je danas počeo Samit o nafti i gasu, a na njenim ulicama tim povodom je počeo protest zelenih aktivista Crne Gore i Hrvatske koji se protive istraživanju nafte i gasa u Jadranskom moru, javljaju crnogorski mediji. Istraživanje ugljovodonika u Jadranu ne prepoznaje nacionalne granice, baš kao što ih ne prepoznaje ni geologija, rekao je na otvaranju Samita crnogorski ministar ekonomije Vladimir Kava
BUDVA, 10. marta (Tanjug) - U Budvi je danas počeo Samit o nafti i gasu, a na njenim ulicama tim povodom je počeo protest zelenih aktivista Crne Gore i Hrvatske koji se protive istraživanju nafte i gasa u Jadranskom moru, javljaju crnogorski mediji.
Istraživanje ugljovodonika u Jadranu ne prepoznaje nacionalne granice, baš kao što ih ne prepoznaje ni geologija, rekao je na otvaranju Samita crnogorski ministar ekonomije Vladimir Kavarić.
"Uspeh bilo kog našeg suseda će samo povećati šanse Crne Gore i ostalih suseda u privlačenju kompanija koje bi uzele učešća u ovom sektoru. Istraživanje nafte i gasa u Crnoj Gori do sada, kao i aktivnosti na Jadranu, ukazuju na veliku perspektivnost ovog regiona", rekao je Kavarić na otvaranju Samita, prenosi Radio i televizija Crne Gore.
On je istakao da razvoj ekonomije i održivi razvoj, kao centralni koncept našeg doba, ne mogu da postoje bez razvoja energetike, zbog čega je Crna Gora uvela standarde za tu oblast koji su zahtevniji od opštih standarda zaštite životne sredine za ostale sektore ekonomije.
Zaštitom životne sredine na otvaranju se bavio i hrvatski ministar ekonomije Ivan Vrdoljak koji je u osvrtu na zahtevani referendum o naftu i gasu u njegovoj zemlji istakao da se ne bi protivio referendumu koji bi ograničavao broj tankera koji sa uvoznom naftom ulaze u Jadran, a da je svaku drugi - "bespredmetan".
Mnogo veći značaj Vrdoljak je dao ekonomskom boljitku Hrvatske i regiona koji će, prema njegovom mišljenju, istraživanje Jadrana doneti.
On je podsetio da će Hrvatska do kraja maja potpisati ugovor za eksploataciju nafte i gasa i da će to biti prvi takav ugovor i istoriji te zemlje, što će, kako je kazao, biti korak dalje ka energetskoj nezavisnosti zemlje koja će omogućiti zadovoljavanje sopstvenih potreba uz stvaranje mogućnosti za izvoz.
ĆTo je moj posao - da obezbedim energetsku nezavisnost zemlje, ekonomski rast i nova radna mesta, a to ovaj projekat omogućuje, zajedno sa turizmom i zaštitom životne sredine", naglasio je Vrdoljak.
Tokom otvaranja Samita, u Budvi je održan protesni skup u zajedničkoj organizaciji crnogorske nevladine organizacije Grin Houm (Green Home) i udruženja hrvatskih organizacija "S.O.S. za Jadran" sa kog je poručeno da su ekologija i očuvanje čistog Jadrana mnogo važniji od nafte koja se tamo možda nadje.
Nataša Kovačević iz organizacije "Green Home" poručila je da ne želi da se uništi ideja o ekološkoj Crnoj Gori i zatražila da se o istraživanju narod Crne Gore izjasni referendumom.
"Eksploatacija nafte, odnosno njeno istraživanje podrazumjeva da se ti radovi izvode na tri kilometra od naše obale", rekla je Kovačević.
"Možete zamisliti kako će to da utiče na naš turizam i na naš slogan 'Divlja lepota' (Wild beauty), koji smo godinama razvijali", dodala je ona, prenosi portal CDM.
"Ne želimo da vidimo naftne platforme na našem moru. Pozivamo Vladu Crne Gore da poništi tender o istraživanju nafte i omogući da se gradjani na referendumu izjasne o ovom pitanju", kazala je Kovačaević.
"Ovde smo kako bismo izrazili podršku kolegama iz Crne Gore. Jadran je jedan, bitka za Jadran treba biti jedna i zajednička. U Hrvatskoj svi stručnjaci turizma i ribarstva se protive ovom projektu. Borićemo se za čitav Jadran bez naftnih platformi", poručio je Luka Tomac, iz koalicije "S.O.S. za Jadran".
Ostavi komentar