Tekst objavljen: 12.03.2015 12:31        


SISAK, 25. februara (Tanjug) - Hrvatski ministar privrede Ivan Vrdoljak najavio je da bi sisačka rafinerija nafte u aprilu mogla opet da počne s proizvodnjom. To znači da je Ina bar za sada odustala od odluke o zatvaranju te rafinerije i izvoza domaće nafte koju je preradjivala, piše danas Večernji list.

Vrdoljak najavio da rafinerija u Sislja s radom

SISAK, 25. februara (Tanjug) - Hrvatski ministar privrede Ivan Vrdoljak najavio je da bi sisačka rafinerija nafte u aprilu mogla opet da počne s proizvodnjom.
To znači da je Ina bar za sada odustala od odluke o zatvaranju te rafinerije i izvoza domaće nafte koju je preradjivala, piše danas Večernji list.
Pozivajući se na Novi list, on navodi da je rafinerija u Sisku privremeno je zatvorena još 14. januara, a da njeno ponovno stavljanje u pogon ministar Vrdoljak smatra Vladinom pobedom.
Večernji je juče najavio da bi novi krug pregovora o odnosima strateških partnera u Ini, madjarskog MOL-a i Vlade, trebalo da se održi u martu. Hrvatska strana će svim silama i zakonima braniti rafinerijsko poslovanje u Sisku i Rijeci. Ako Ina počne da izvozi sirovu naftu iz Hrvatske, Vlada će izmeniti model naplate koncesijske naknade, naveo je list.
Novi model zasnovan je na uslovu koji je postavljen učesnicima konkursa za istražna područja u Slavoniji i u Jadranu, a predvidja naknadu kojom država sebi uzima i do 60 odsto vrednosti eksploatisane nafte, pa bi po tom osnovu Ina, pri ceni nafte od 60 dolara po barelu, umesto oko 365 miliona kuna (50 miliona evra), ubuduće plaćala više od 2 milijarde kuna godišnje za koncesije.
Pre toga, u petak 27. februara, u Ini će se održati sastanak Radničkog veća na kojem će učestvovati članovi uprave Ine, izvršni direktori kompanije i predstavnici sindikata i radnika, a jedna od tačaka dnevnog reda trebao bi da bude poslovni plan Ine za 2015. godinu, a očekuje se da će deo razgovora biti usmeren i na opstanak rafinerija.
List, takodje, navodi da je Vlada jako nezadovoljna poslovnim rezultatima Ine koji pokazuju smanjenje rafinerijske prerade od 16 odsto u odnosu na 2013. godinu.
Zabeležen je i pad proizvodnje ugljikovodika od 4,0 odsto, dok je gubitak povećan 26 posto, pri čemu je EBITDA umanjena 30 odsto u 2014. godini.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana