Tekst objavljen: 07.04.2015 4:10        


BEOGRAD, 23. marta (Tanjug) - Domaćim privrednicima se mnogo više isplati da osiguraju izvozna potraživanja, nego da im kupci u inostranstvu za robu i usluge plaćaju avansno, izjavio je danas za Tanjug direktor Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza (AOFI) Dejan Vukotić. Kad kupac u inostranstvu pristane da plati avans, to obično znači da je srpski izvoznik morao najpre da spusti prodajnu cenu robe ili usluge, a u tom slučaju se kom

VukotiĆ: Osiguranje izvoza isplativižnog plaĆanja

BEOGRAD, 23. marta (Tanjug) - Domaćim privrednicima se mnogo više isplati da osiguraju izvozna potraživanja, nego da im kupci u inostranstvu za robu i usluge plaćaju avansno, izjavio je danas za Tanjug direktor Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza (AOFI) Dejan Vukotić.
Kad kupac u inostranstvu pristane da plati avans, to obično znači da je srpski izvoznik morao najpre da spusti prodajnu cenu robe ili usluge, a u tom slučaju se kompaniji koja izvozi više isplati da naplatu izvoznih potraživanja osigura, objasnio je Vukotić.
"Ako se dogodi da izvozniku kupac u inostranstvu nije platio robu ili usluge, AOFI u saradnji sa reosiguravačima i drugim agencijama u inostranstvu, isplaćuje svom klijentu 80 do 90 odsto iznosa potraživanja i to odmah čim dokazu da je šteta nastala, odnosno da nije isplaćena suma koja je nastala", rekao je on.
Prema njegovim rečima, AOFI za tu uslugu naplaćuje proviziju, odnosno premiju osiguranja koju deli sa reosiguračem sa kojim deli i rizik.
"Ako posmatramo ukoliko dodje do štete, ta cifra koju naši klijenti plate daleko je manja od štete koja nastaje zbog nenaplativog potraživanja. Medjutim, naši ljudi su spremni da dogovaraju sa kupcima u inostranstvu avansna plaćanja koja im sigurno donose lošije uslove, jer smanjuje njihovu maržu. Naša provizija je ispod te marže, ne moraju da spuštaju svoje cene, već mogu da traže i bolje uslove plaćanja", kazao je Vukotić.
Direktor AOFI navodi da se ta agencija, pored osiguranja izvoznih potraživanja, bavi i kreditiranjem izvoznika, ali i faktoringom, odnosno otkupom potraživanja.
Kada je reč o kreditima za izvoz, Vukotić kaže da je prednost agencije što te poslove radi brže nego banke, a uz to ima i mogućnost da proveri klijenta u inostranstvu, što banke nemaju.
"Prilikom podnošenja zahteva i našeg donošenja odluke, mi kontaktiramo bonitetne kuće u inostranstvu, a naši izvoznici ne mogu da dodju do tih podataka sami ili preko banke", kazao je sagovornik Tanjuga.
Prema njegovim rečima, od momenta dostavljanja dokumentacije, klijent može u roku od sedam dana da računa da će mu novac za finansiranje izvoza biti dostupan. A u tih sedam dana, agencija će mu doći i u posetu i proveriće kupca u inostranstvu.
Eliminatorni uslovi da firma dobije kredit, navodi on, jesu da je klijent izvoznik, da je ostvario minimum 100.000 evra izvoza, zatim da ima izvozni ugovor potpisan za naredni period, plaćene sve poreze i doprinose i da je ostvario neto dobit.
Govoreći o faktoringu, odnosno o otkupu potraživanja, Vukotić je rekao da je to nov proizvod na srpskom tržištu, ali je, kako je kazao, odličan instrument za premošćavanje tekuće nelikvidnosti.
"Izvoznici često čekaju da im kupac isplati novac 60 ili 90 dana. Medjutim, ako se nama jave za usluge faktoringa, oko 90 odsto tog iznosa dobijaju odmah i mogu odmah da nastave da rade", rekao je Vukotić.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana