Tekst objavljen: 12.08.2018 17:28        


Iako u Srbiju tek stižu visoke letnje temperature, građani uveliko nabavljaju ogrev za zimsku sezonu. Ipak, zbog kiša se očekuje da će ponuda biti slabija.Razlog za slabiju ponudu je što su velike količine padavina, bujice i klizišta otežali seču šuma.

Za kubik drva do 6.200 dinara

U Novom Pazaru je tako potražnja velika, a ponuda slabija jer drvoseče ne mogu da odlaze u šumu i seku drva zbog vremenskih neprilika i jer su kiše oštetile šumske puteve. Cena drva je oko 35 evra, ali uglja nema u slobodnoj prodaji.

Ponuda u Subotici je slabija u odnosu na prethodne godine, ali dobavljači zasad uspešno snabdevaju kupce koji već uveliko u domaćinstvima slažu drva i ugalj. Vojvođani su još prošlog meseca krenuli u nabavku ogreva i tvrde da su najtopliji letnji meseci pravo vreme za kupovinu pošto prodavci od septembra obično povećaju cene, a pred kraj jeseni kvalitet ogreva opada.

Najtraženija drva, kažu u stovarištima, jesu bukva, bagrem i hrast, a cene su na nivou prošlogodišnjih.

Bukva i hrast su 6.000 dinara, bagrem 5.900 i u cenu je uračunato rezanje i prevoz. Ugalj kameni je 14.500 dinara, sušeni 13.800, dok je lignit 8.500 i prevoz se naplaćuje oko 400 dinara za dostavu u gradu.

- Prodaja je ove godine počela ranije, ali većina građana ogrev kupuje u manjim količinama. Imamo problema s nabavkom ogrevnog materijala zbog kiša i poplava, ali dajemo sve od sebe da obezbedimo dovoljne količine - kažu u subotičkim drvarama.

Na novosadskim stovarištima i u okolnim mestima malo je tvrdog drveta u ponudi, dok uglja ima u sasvim dovoljnim količinama. Prodavci kažu da najviše tvrdog drveta ima na crnom tržištu, i to po gotovo istim cenama koliko koštaju na registrovanim stovarištima, ali i da je potražnja manja u odnosu na isti period lane.

- Krajem meseca očekujemo da ćemo početi da prodajemo ozbiljnije količine ogreva pa ćemo pojačati nabavku - kažu u jednom novosadskom stovarištu.

U ovom gradu za kubik bukovih, hrastovih i bagremovih drva u metricama treba izdvojiti od 5.000 do 6.200 dinara, cepanice od istog drveta prodaju se po ceni od 280 do 350 dinara po džaku, dok se cepana drva u paletama veličine 1,8 metara puta metar sa metar prodaju za 13.000 dinara.

Novosadska stovarišta u ponudi imaju i briket od tvrdog drveta u pakovanjima od 10, 25 i 50 kilograma po ceni od oko 20 dinara po kilogramu, a za drveni pelet od jele i bora treba izdvojiti 25 dinara po kilogramu.

Trenutno cene uglja su približno iste kod svih distributera i kreću se od 8.500 dinara po toni za sirovi kolubarski lignit, dok je za “Kostolac” i “Dunavac” potrebno izdvojiti od 9.000 do 9.500 dinara. Sušeni “Vreoci” i mrkolignitski “Pljevlja” po toni koštaju oko 14.000 dinara dok se mrki “Banovići” prodaje i po ceni od 14.500 do 15.000 dinara.

U Nišu i okolini je počela prodaja ogreva, mada trgovci očekuju veću potražnju po završetku sezone odmora.

Na stovarištima firme “Monicom” u Nišu i Leskovcu dnevno se proda oko 50 tona uglja, što je, po rečima nadležnih, prosečna potražnja.

- Cene uglja nismo menjali četiri godine jer se nisu menjale ni cene u rudnicima. Lignitne vrste su od 7.000 do 11.000 dinara po toni, a mrki ugljevi 10.000 do 18.000 dinara. Interesovanje je prosečno - kaže Slaviša Stojković, komercijalni direktor “Monicoma”.

On napominje da se cene uglja neće menjati kako se bliži zima, osim ako rudnici ne povećaju prodajnu cenu ili ne dođe do promene cene iz uvoza, što se nije dešavalo već četiri godine.

Ogrevno drvo se prodaje u Nišu od 4.500 do 5.000 dinara za kubni metar. Bukva je 4.800, a hrast 5.000 dinara za kubik, mada su negde obe vrste ogrevnog drveta izjednačene po ceni, dok je bagrem 4.500 dinara. U Žitorađi su cene za 300 dinara niže, ali bez prevoza.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
grejanje na ugalj grejanje na drva cena ogreva ogrev nabavka ogreva

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana