Vlada Srbije je još jednom izmenila Uredbu o posebnim uslovima za obavljanje trgovine, odnosno takozvanu uredbu o ograničenju trgovačkih marži
Posebno važna izmena tiče se cena svežih namirnica, kafe i kakaoa. Pre najnovijih izmena ova uredba je nalagala da "fakturna cena dobavljača ne može biti veća od fakturne cene koja je važila 1. avgusta 2025. godine" čime su u praksi zamrznute nabavne cene.
Posle izmena uredbe izglasanih 11. septembra, ovaj deo je ublažen pa sada se od ove obaveze izuzimaju "sveže voće i povrće, sveže meso i sveža riba, kao i berzanska roba, to jest kafa i kakao". U prevodu ovo ukazuje da će nabavne cene te robe moći da se promene u zavisnosti od tržišnih uslova.
U uredbu je uneta i izmena vezana za sam obračun maksimalne marže od 20 odsto. U prethodnoj verziji uredbe nije bilo najbolje precizirano od kada tačno se primenjuje ograničenje. Najnovijim izmenama je pojašnjeno je da se maksimalna marža od 20 procenata primenjuje "od stavljanja robe prvi put u promet na tržište Republike Srbije". Očekivani efekat je sprečavanje veštačkog podizanje cena pre nego što određeni proizvodi dođu do polica.
Osim ovoga, izmenjeni su i delovi koji se tiču naknada i rabate koje trgovci naplaćuju od dobavljača. U prethodnoj verziji uredbe bilo je navedeno da ako naknade, logistički rabat i naknade za manjak robe nisu bile ugovorene na dan 1. avgust 2025. godine, nisu se mogle ni primenjivati. Posle izmena ovaj deo uredbe sada glasi "ukoliko su naknade, kao i logistički rabat i naknade za manjak robe ili otpis bili manji na dan 1. avgusta 2025. godine, ne mogu se povećavati".
- Trgovci na malo koji nisu imali ugovorene naknade, kao i logistički rabat i naknadu za manjak robe ili otpis na dan 1. avgusta 2025. godine, mogu prilikom obračuna marže u maloprodajnu cenu uključiti dozvoljeni iznos propisan ovim članom - navodi se u izmenjenoj uredbi.
Osim ovoga, u uredbi su izmenjeni i članovi i stavovi koji se tiču dostavljanja cenovnika, kao i podataka koji se dostavljaju. Najnovijim izmenama utvrđeno je da trgovci imaju obavezu da cenovnike dostavljaju u elektronskom formatu koji Ministarstvo trgovine objavljuje na svojoj internet stranici.
Trgovci su najnovijom izmenom uredbe dobili zadatak i da, kada je reč o podacima, ubuduće za svaki proizvod navedu i bar kod.
Ostavi komentar