BEOGRAD, 8. aprila (Tanjug) - Zadrugarstvo u Srbiji suočeno je sa brojnim problemima i veliki deo zadružne infrastrukture je zanemaren, pa je zato važno donošenje novog zakona kako bi se jedan deo nagomilanih problema rešio, rečeno je danas na Okruglom stolu na temu "Poslovanje zadružnog sektora u Srbiji sa predlogom mera". Predsednik zadružnog saveza Beograda Velimir Radojević rekao je da ta oblast u Srbiji ima mnogo problema i da
BEOGRAD, 8. aprila (Tanjug) - Zadrugarstvo u Srbiji suočeno je sa brojnim problemima i veliki deo zadružne infrastrukture je zanemaren, pa je zato važno donošenje novog zakona kako bi se jedan deo nagomilanih problema rešio, rečeno je danas na Okruglom stolu na temu "Poslovanje zadružnog sektora u Srbiji sa predlogom mera".
Predsednik zadružnog saveza Beograda Velimir Radojević rekao je da ta oblast u Srbiji ima mnogo problema i da su oni "generisani" prethodnim sistemskim rešenjima i odnosom države prema sektoru zadrugarstva, kao i nedovoljnim naporima rukovodilaca zadruga i zadrugarskih saveza.
"Ova oblast se nalazi se u velikim problemima i zato je važno donošenje novog zakona o zadrugama. Ipak, ne treba očekivati da novi zakon razreši sve probleme, ali siguran sam da će razrešiti bar deo probema i da će urediti ovu oblast na najbolji način", rekao je Radojević.
Dodao je da je u proteklom periodu zanemarena ogromna zadružna infrastruktura i potencijali .
Radojević je rekao da je važno da se zaštiti i spreči propadanje sela u Srbiji, kao i poljoprivrednih porodičnih gazdinstava.
Novi zakon, kazao je on, mogao bi da omogući ukrupnjavanje porodičnih gazdinstava, kroz oblik zadružnog organizovanja i njihovog povezivanja u zadružne poslovne sisteme gde će članovi zadruga moći da prisvajaju dobit od procesa proizvodnje, potom prerade, pa do prometa.
Prema njegovim rečima, u okviru ministarstva formirana radna grupa za izradu nacrta zakona i da su dogovorene neke od smernica.
Kako je kazao, neka specifična pitanja u vezi kojih ima izvesnih sporenja su pitanje formiranja opšteg zadružnog saveza, pitanje statusa društvene imovine u zadrugama, pitanje revizije, raspodele dobiti...
"Očekujemo koordinaciju na tim poslovima i verujem da ćemo napraviti pravi i dobar zakon, da će se on što pre naći u skupštinskoj proceduri i da će biti brzo usvojen" rekao je Radojević.
Izvršni direktor Privredne komore Beograda Svetozar Krstić rekao je da je važno što je incirano donošenje zakona o zadrugarstvu i da je važno da se zadrugama i njihovom osnaživanju posveti puna pažnja.
Kako je kazao, važno je da svaka dobra incijativa ima i dobru logistiku.
Današnji okrugli sto organizovali su Zadružni savez Beograda i Udruženje poljoprivrede i prehrambene industrije u saradnji sa Savezom stambenih zadruga Srbije i Studentsko omladinskim Zadružnim savezom Srbije.
Prof. dr Marija Nikolić sa Poljoprivrednog fakulteta rekla je da su neki od razloga koji su doprineli zapostavljanju sektora zadrugarstva u Srbiji finansijski, institucionalni, kadrovski, kao i ekonomski.
Ona je podsetila da je od januara ove godine formirana radna grupa za izradu, odnosno kako je kazala, "doradu"zakona o zadrugama.
Nikolić je dodala da je je važno da se reguliše pitanje društvene imovine u zadrugama, kao i mogućnost uvodjenja zadružne revizije.
Ona je dodala da su zadruge deo privrednoig sistema i da se mogu porediti sa malim i srednjim preduzećima, te da je važno da se država uključi u rešavanje problema.
Suzana Jovićević iz Saveza stambenih zadruga Srbije rekla je da stambeno zadrugarstvo prolazi kroz najveću krizu do sada i da je ranije bilo više od 1.000 stambenih zadruga, a da ih je danas jedva 300 od kojih 110 njih spada u aktivna privredna društva.
"Ekonomska situacija, opšta kriza u gradjevinarstvu i nedefinisan odnos države prema stambenim zadrugama doprinele su tome", rekla je ona.
Jovićević je rekla da je važno da se nastavi sa procedurom donošenja zakona, kao i da se omoguće štedno kreditne zadruge, koje treba da budu "uklopljene" u Zakon o zadrugama.
Ostavi komentar