Tekst objavljen: 15.07.2025 10:20        


Mark Zakerberg, izvršni direktor kompanije Meta (vlasnik Facebooka, Instagrama i WhatsAppa), ove nedelje će se naći u centru pažnje neobičnog suđenja vrednog osam milijardi dolara

Zakerberg pred sudom - popio tužbu od 8 milijardi dolara!


Akcionari Mete optužuju Zakerberga i druge bivše i sadašnje lidere kompanije da su Facebook vodili kao "nelegalno preduzeće", omogućavajući neovlašćeno prikupljanje podataka korisnika.

Akcionarska tužba temelji se na navodnom kršenju sporazuma iz 2012. godine, sklopljenog sa Federalnom trgovinskom komisijom (FTC) Sjedinjenih Država, kojim se Facebook obavezao da će aktivno štititi privatnost svojih korisnika.

Skandal "Cambridge Analytica" u fokusu

Koren ovog pravnog spora leži u otkriću iz 2018. godine, kada je javnost saznala da je britanska konsultantska firma Cambridge Analytica nezakonito došla do ličnih podataka miliona korisnika Facebooka. Ova firma je bila angažovana u predsedničkoj kampanji Donalda Trampa 2016. godine.

Akcionari zahtevaju da Zakerberg i ostali optuženi vrate kompaniji više od osam milijardi dolara, što predstavlja sumu koju je Meta platila kroz kazne i troškove povezane sa ovim skandalom. U to ulazi i rekordna kazna od pet milijardi dolara koju je FTC izrekao 2019. godine, upravo zbog nepoštovanja dogovora iz 2012. godine.

Među optuženima su i značajna imena poput bivše operativne direktorke Šeril Sendberg, investitora Marka Andresena, kao i bivših članova Upravnog odbora Pitera Tila (suosnivača Palantira) i Rida Hejstingsa (suosnivača Netflixa). Zakerberg i ostali nisu javno komentarisali optužbe, ali su u sudskim podnescima odbacili navode kao "ekstremne". Važno je napomenuti da sama kompanija Meta nije optužena u ovom konkretnom slučaju.


Sudski proces i budući izazovi

Suđenje, koje se održava bez porote u Vilmingtonu, Delaver, trajaće osam dana, s početkom u sredu. Iako će se fokusirati na događaje stare skoro deceniju, odnosno na to da li su lideri Facebooka ispunili svoje obaveze iz 2012. godine, slučaj dolazi u trenutku kada se Meta i dalje suočava sa kritikama zbog privatnosti korisnika, posebno u kontekstu korišćenja podataka za obuku veštačke inteligencije. Kompanija tvrdi da je od 2019. uložila milijarde dolara u unapređenje zaštite privatnosti.

Tužioci insistiraju da je Facebook, čak i nakon sporazuma iz 2012., nastavio sa obmanjujućim praksama po Zakerbergovom nalogu. Odbrana, s druge strane, tvrdi da je kompanija uspostavila posebne timove za nadzor privatnosti i angažovala nezavisne agencije za nadzor, ističući da je Facebook zapravo bio žrtva prevare od strane Cambridge Analytice.

Pored pitanja privatnosti, Zakerberg se suočava i sa optužbama da je prodao akcije u vrednosti od najmanje milijardu dolara znajući da će skandal dovesti do pada cene akcija. Odbrana tvrdi da je prodaja obavljena u skladu sa unapred pripremljenim planom trgovanja akcijama, što ga štiti od optužbi za insajdersku trgovinu, te da su sredstva bila namenjena u filantropske svrhe.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
cambridge analytics meta tužba mark zakeberg povreda privatnosti

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana