BOR, 27. marta (Tanjug) - Kandska kompanija SNC "Lavalin" zadužena za izgradnju nove topionice i fabrike sumporne kiseline u Rudarsko-topioničarskom basenu Bor, predala je kombinatu bakra na upotrebu i upravljanje sva postrojenja predvidjena projektom. To prakticno znaci da je sve spremno za pocetak rada novih pirometalurških postrojenja.
BOR, 27. marta (Tanjug) - Kandska kompanija SNC "Lavalin" zadužena za izgradnju nove topionice i fabrike sumporne kiseline u Rudarsko-topioničarskom basenu Bor, predala je kombinatu bakra na upotrebu i upravljanje sva postrojenja predvidjena projektom.
To prakticno znaci da je sve spremno za pocetak rada novih pirometalurških postrojenja.
Posle viĆe od tri i po godine radova, svi pogoni predvidjeni projektom izgradnje nove topionice predati su na upotrebu i upravljanje RTB-u Bor.
Glavni izvodjačc radova, kanadska kompanija SNC Lavalin predala je, posle izvršenih hladnih i toplih proba, na upotrebu i novu Fabriku sumporne kiseline. Time je zavrĆena izgradnja i provera i ovog dela projekta.
"Basen od danas konacno preuzima i pocinje da upravlja tim postrojenjima koja su u sklopu ovog projekta i koja su bila predmet isporuke stranih kompanija 'Outoteka' i 'SNC Lavalina'", rekao je Tanjugu Dragan Marinković, direktor projekta nove topionice.
Prema njegovim rečima, to izuzetno mnogo znači za RTB u komercijalnom, a posebno za gradjane Bora, u ekoloĆkom smislu.
"Smanjiće se emisije svih štetnih materija na nivo koji je dozvoljen srpskim i evropskim propisima. Imaćemo čisto nebo nad Borom i naravno kvalitetniju i jeftiniju proizvodnju bakra i jos veću proizvodnju sumporne kiseline.", kaže Marinković.
On dodaje da će već danas početi zagrevanje fabrike koja će biti spremna da primi prve gasove nastale u tehnološkim procesima u Topionici i da od njih proizvodi sumpornu kiselinu.
"Gasova iz Topionice više neće biti na dimnjaku, nego će svi dolaziti ovde u fabriku i preradjivaće se u komercijalni proizvod Ć sumpornu kiselinu. Iz dimnjaka iznad fabrike sumporne kiseline ispuštaće se samo prečišćeni gasovi ispod dozvoljenih granica za emisiju", naglašava Marinkovic.
U novoj fabrici sumporne kiseline godišnje će se proizvoditi 400.000 tona sumporne kiseline, koja će biti plasirana na domaće i strano tržište.
Ostavi komentar