Najveće svetske banke zbog krize otpuštaju desetine hiljada zaposlenih. Da bi opstale na tržištu banke smanjuju obim poslovanja i zatvaraju filijale. To jedini način da se izbore sa strožim bankarskim propisima i krizom evrozone, koja ugrožava poslovanje i profite vodećih banaka.
Godine krize donele su velike promene u bankarskom sektoru. Od 2009. godine otpušteno je skoro 170.000 radnika. Počela je nova runda odpuštanja, a bez posla će ostati još toliko bankara.
Ko grom iz vedrog neba odjeknula je vest da će švajcarska banka UBS, jedna od najvećih u svetu, zbog slabijeg profita otpustiti 10.000 radnika.
Zemlja u kojoj banke kao najveću vrednost klijentima nude tajnost i čija se ekonomija oslanja na profit finansijskog sektora, izgubiće jedan odsto bruto društvenog proizvoda.
Niko nije pošteđen. Veliki troškovi naterali su osam najvećih evropskih banaka da otpuste nekoliko desetina hiljada radnika u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Španiji, Italiji.
Analitičari upozoravaju da bankarskom sektoru u Evropi preti novi šok, nakon što su kompanije i štediše u problematičnim zemljama zone evra poslednjih nedelja povukli milijarde evra depozita iz banaka. Broj zaposlenih pašće na najniži nivo u proteklih dvadeset godina.
Broj zaposlenih pašće na najniži nivo u proteklih dvadeset godina. Analitičar Ralf Silva smatra da deoničari traže efikasniji bankarski sektor.
Banke koje većina građana krivi za nastanak krize, moraju da se bore da ne ostanu na tržištima kao bespomoćne zombi banke. Zato smanjuju obim poslovanja, zatvaraju filijale i oslobađaju se viška radnika.
Ostavi komentar