Tekst objavljen: 17.07.2013 14:15        


Demokratska stranke predložila je niz mera kako bi se ograničile zarade koje poslovne banke visokim kamatama i provizijama ostvaruju na srpskom tržištu.

DS predlaže mere za ograničenje samovolje banaka

Predsednik DS Dragan Đilas je, otvarajući okrugli sto "Predlog mera za zaštitu bankarskih klijenata", rekao da ta stranka neće mere koje predlaže formulisati kao predlog zakona, već će pokušati da u parlamentu uz pomoć predsednika Skupštine Srbije inicira formiranje radne grupe koja bi definisala zakonodavni okvir.

DS, takođe, predlaže i neke sistemske mere, kao što su zakonska obaveza banke da retroaktivno vrate sredstva građanima i privredi po osnovu nezakonitog povećanja fiksnog dela kamatne stope, ukidanje programa subvencionisanja kamatnih stopa, uvođenje penala za poslovne banke koje sredstva drže kod NBS umesto da ih plasiraju privredi i građanima, osnivanje kancelarije NBS za besplatno savetovanje građana.
DS, između ostalog, predlaže da se uvede obaveza da se koristi srednji kurs NBS prilikom obračuna rate za kredit, da se usluga bankomata druge banke ograniči na 0,1 odsto iznosa, odnosno na maksimalni iznos od sto dinara, da se zarada banaka na transferima ograniči na 0,2 odsto od iznosa, odnosno na maksimalni iznos od sto dinara.

Među merama kojima bi se ograničile provizije i naknade banaka, DS predlaže ograničavanje razlike kupovnog i prodajnog kursa u odnosu na srednji kurs NBS na jedan odsto, zatim ukidanje takse za prevremenu otplatu kredita, ukidanje naknade troškova za obradu kredita, ograničavanje naknade za podnošenje zahteva banci na 100 dinara.

Ograničenja koja se predlažu, kako ističe DS, moraju biti formulisana u formi zakona, a ne kao preporuke NBS, kako bi bila obavezujuća za banke i druge finansijske institucije.

Uzelac: Najveći problem je sistem koji dopušta samovolju

Dušan Uzelac, direktor portala Kamatica, rekao je na okruglom stolu da je mnogo veći problem od samih banaka neuređen i nefunkcionalan sistem koji dozvoljava samovolju učesnika na tržištu, pa tako i banaka.



On je, takođe, dodao da građani osećaju potrebu da se Narodna banka Srbije proaktivnije angažuje na njihovoj strani jer se čini da čitav set aktivnosti NBS „nekako ide na stranu banaka“, pa tako i nedavna preporuka NBS poslovnim bankama o rešavanju problema dužnika u švajcarskim francima.

- Ako je neko kršio ugovor i podizao kamatnu stopu bez osnova treba da za to snosi odgovornost za svoju poslovnu odluku. Neka se pokaže koja je banka to radila i neka odgovara za to. To će biti podsticaj da druge banke to ne rade, a najvažnije – tako će i građani konačno moći da ostvare svoja prava – kazao je Uzelac i rekao da su banke sada po preporuci tek pozvane da reše taj problem.

Uzelac je naglasio i da poslovanje banaka u Srbiji deluje kao da su tu da „iskoriste“ kvalitetne klijente umesto da ih same kreiraju.

1 komentar

  1. User image
    Pera 17.07.2013 20:11

    Pa koja je to demagogija. Sad su nam banke krive...
    A da ti Djilase prvo pocistis svoje dvoriste?
    Npr, ogranicis marze za preprodaju medijskog prostora.
    Ili da ogranicis ''marzu" koju birokrate grada Beograda naplate ispod stola za svaku gradjevinsku dozvolu?
    Ili, uvedes red u finansiranje svoje stranke?

    Neee, hajde da gledamo druge, a sebe necemo menjati...

    Ne zelim da branim banke, ali da njih nema, bilo bi nam mnogo gore. Pogledajte samo Ukrajinu ili Madjarsku. Administrativnim merama su prakticno oterali strane banke i sada nema kome da ih kreditira.
    Nema kredita, nema rasta. A bez rasta nema zaposljavanja, pada kurs, zamrzavaju se plate...

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
ds Demokratska stranka banke banka bankarski sektor bankarski troškovi đilas dušan uzelac kamatica

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana