Računi četiri kompanije koje posluju u sastavu koncerna Farmakom MB su u blokadi, kao i račun matičnog preduzeća, koje je na kraju prošle godine bilo zaduženo 15,44 milijarde dinara, odnosno oko 138 miliona evra.
Kad velike firme poput Farmakoma zapadnu u finansijske probleme, problem se ubrzo prenese i na radnike, ali i firme koje rade kao dobavljači velikih sistema.
Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta, podseća, međutim, da je Farmakom MB prethodnih godina bio među korisnicima povoljnih kredita Fonda za razvoj i da prestanak te podrške može imati veze s problemima koji sad eskaliraju. |
Na jučerašnji dan, u blokadi su bili računi rudnika Zajače i Lece, Mlekare Šabac i Fabrika akumulatora Sombor, kao i račun samog koncerna Farmakom MB, a ukupan iznos blokade je 2,86 milijardi dinara.
Zbog neisplaćenih zarada, štrajkovali su radnici u Fabrici akumulatora Sombor i Industrijskom kombinatu Guča, a još uvek je aktuelan štrajk u Rudniku i Topionici Zajača, gde pored plata, zaposleni traže i overu zdravstvenih knjižica. Osim toga, Farmakom MB je dužan i državi oko 195 miliona dinara na ime naknade za korišćenje mineralnih sirovina.
- Firma koja zapošljava oko 3.000 ljudi dragocena je ne samo za zaposlene, već i za državu, koja ne bi smela da dozvoli da takva firma ode pod led, a radnici ostanu bez posla. Osim toga, proizvodi rudnika i livnica su baza za druge proizvođače u Srbiji, pre svega u metalskoj industriji - kaže Zoran Vujović, predsednik Samostalnog sindikata metalaca.

Kao neposredni uzrok problema, sindikati navode teškoće u otplati kredita. U prilog tome govore i podaci APR-a, prema kojima su obaveze po kratkoročnim kreditima matične kompanije, ne računajući zavisna preduzeća, za poslednjih godinu dana narasle sa šest na 9,7 milijardi dinara.
Ostavi komentar