Tekst objavljen: 21.01.2013 10:53        


U Srbiji najmanje 45.000 ljudi svaki dan odlazi na posao, ali se plati i ne nada. Još pet puta toliko na zarađeni dinar čeka i po nekoliko meseci. A kada bi za to krivično odgovarali, kako predlažu sindikalci, hiljade poslodavaca bi završilo iza rešetaka.

Hoće li neko u zatvor jer ne radnici nemaju platu

Morala bi, međutim, i država da delegira predstavnike za odsluživanje kazne, jer plata ne stiže po redu ni u mnogim firmama u restrukturiranju.

Savez samostalnih sindikata u okviru Socijalno-ekonomskog saveta je, inače, predložio da se neisplaćivanje zarade uvrsti u Krivični zakonik.

U Srbiji je plata, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, samo san za tačno 44.985 zaposlenih. Polovina njih radi na severu, a polovina na jugu zemlje. U Beogradu je, prema statističarima, 10.256 radnika koji se ne nadaju zaradi. Sindikati procenjuju, međutim, da je onih kojima primanja kasne mesecima mnogo više.

- Ne znam ni za jedan slučaj da je poslodavac krivično odgovarao zato što nije davao plate – kaže Ranka Savić iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata i dodaje da "najmanje 300.000 zaposlenih neredovno prima platu".

Poslodavci nemaju ništa protiv toga da se neisplaćivanje zarada posebno uvrsti u Krivični zakonik. Napominju, međutim, da je važno definisati ko i u kojim slučajevima treba da snosi odgovornost.

Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca, kaže da "mnoga preduzeća nemaju sredstva da isplate plate. Ne mogu da naplate potraživanja, računi su im blokirani. Ako nemaju odakle da isplati zarade i poreze i doprinose ne bi trebalo još i krivično da odgovaraju. Ali ako je poslodavac kupio jahtu, a radnicima nije isplatio platu, on za to treba da odgovara".

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
plate zarade radnici zaposleni prava zaposlenih prava radnika zaštita zaposlenih poslodavac

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana