Prvi korak ka ispunjenju predizbornog obećanja SNS da će se povezati Beograd i Solun, odnosno izgraditi kanal Dunav-Morava-Vardar, napravio je poslednjeg dana boravka u Kini ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Milan Bačević.
Međutim, sama najava ovog projekta izazvala je buru reagovanja među političarima, ali i stručnjacima. Da li Srbija ima novca za takvo nešto i koliko bi to, na svu ovu krizu, bio racionalan potez?
Ideja o izgradnji kanala Dunav-Morava-Vardar nije nova. Prvi projekat napravio je profesor Nikola Stamenković još 1900. Nakon toga, rađena su još dva projekta, šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka i u sva tri je zadržana glavna trasa kanala. Pojedini stručnjaci koji su se bavili ovim projektom tvrde da bi izgradnja kanala doprinela jeftinijem i efikasnijem transportu, da bi se obezbedila znatna proizvodnja električne energije, omogućilo lakše vodosnabdevanje i navodnjavanje. Pretpostavka je da bi se na ovom poslu samo u Srbiji moglo uposliti i više od 20.000 ljudi. |
Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da je u tehničkom smislu sve izvodljivo, pa i to da se napravi kanal u kom neće biti vode, ali da treba postaviti neka pitanja koja se tiču toga koliko je racionalan projekat.
- Mislim da bi bila mala propustljivost, brzina protoka vode takođe bi bila mala, a pitanje je da li ima dovoljno vode da se spoje Morava i Vardar - napominje naš sagovornik i ovu ideju označava kao demagošku i populističku.
- U građevinskom smislu, to bi bio veoma zahtevan projekat, jer bi da se povežu Morava i Vardar, trebalo izgraditi tunel dug šest do sedam kilometara, kroz koji može da prođe rečni brod. Takođe, potrebno bi bilo celom dužinom kanala obezbediti širinu koja je propisana za međunarodne plovne puteve, od 150 metara koji u svakom trenutku, čak i kad je suša, imaju potrebnu dubinu. Za to je potrebno da širina reke od obale do obale bude najmanje 250 metara. Poređenja radi, Sava na ušću, gde je naravno najšira, ima oko 220 metara. Najzad, mi smo samo do pola izgradili kanal Dunav-Tisa-Dunav, ali ni izgrađene kapacitete ne koristimo jer nismo u stanju da ih očistimo - kaže za konsultant za strana ulaganja Mahmud Bušatlija.
nakazu dzaba obecanje ludom radovanje