Tekst objavljen: 03.12.2012 9:16        


Pre 15 godina u Rusiji su se pojavili prvi tekstovi o domaćim milijarderima, a časopis za poslovne ljude Forbs je objavio rang-listu najbogatijih u Rusiji.

Kako je Putin oligarhe sveo "tek" na milijardere

Prvi su bili oni koji su uz pomoć korumpiranih činovnika prigrabili naftni biznis. Svih tih godina prvih deset su oni koji eksploatišu sirovine.

Milijarderima je dosadno u svojoj zemlji, pa je Roman Abramovič kupio fudbalski klub Čelsi. Kasnije su njegovim putem krenuli i drugi. Kao što su nekad milijarderi iz arapskih zemalja, zahvaljujuću petro-dolarima kupovali nekretnine u Londonu, sada su glavni kupci koji ne pitaju za cenu Rusi. Bivši predsednik Banke Moskva Aleksej Borodin je u Londonu kupio vilu za 140 miliona funti. Protiv Borodina se vodi krivični postupak jer je opustošio budžet grada Moskve. Vilu u predgrađu Londona kupio je i Roman Abramovič za 90 miliona funti. Ališer Usmanov je na severu Londona platio vilu 50 miliona funti. London je mnogim iz Rusije “rezervni aerodrom”. Čim im postane opasno da žive u Moskvi, oni brzo lete u London.
Narod je brzo milijardere prozvao oligarsima, jer su Boris Berezovski, Mihail Hodorkovski i družina odmah hteli i da zavladaju zemljom. Grčka reč “oligarhija” u bukvalnom prevodu znači “manjina koja vlada”. A oni su počeli da vode “kadrovsku politiku” i postavljaju svoje ljude na važna mesta.

Bolesni predsednik Boris Jeljcin je bio više figura za zaklanjanje. Dolaskom na čelo Rusije Vladimira Putina počinje sukob sa oligarsima.

Prvo, više nisu mogli da dolaze u Kremlj kad god hoće, a onda su naterani da počnu da plaćaju realnu izvoznu carinu na bazi svetske cene. Dotad su “novi kapitalisti” ruske sirovine prodavali svojim ofšor kompanijama po nerealno niskim cenama.

U prva dva predsednička mandata Putin je oligarhe sveo na - milijardere. Po gramzivosti nisu ništa bolji od oligarha ali nemaju onako jak uticaj na medije i ne vode državnu politiku.

Od prvih šest oligarha čije se bogatstvo procenjivalo na 9,3 milijarde, broj ruskih milijardera je rastao - sada ih ima 96 i “teški” su 376 milijardi dolara. I ruski procenat u ukupnoj svetskoj ekonomiji je skočio na - osam odsto.

Prvi milijarder u postsovjetskoj Rusiji bio je Boris Berezovski o kome je napisana i knjiga “Kum Kremlja”. Njegovo bogatstvo 1997. je procenjeno na tri milijarde dolara. Na prvom spisku milijardera bili su i Vladimir Potanjin, jedan od vlasnika “Noriljskog nikla”, kao i glavni akcioner “Lukoila” Vagit Alekperov.
2008. broj milijardera u Rusiji porastao je na 82. Tada je u deset najbogatijih na svetu ušao Oleg Deripaska, “kralj aluminijuma” kojeg su dobro zapamtili ne samo zaposleni u aluminijumskim kombinatima u Rusiji već i u inostranstvu, kao u Podgorici, na primer.

”Forbs” je procenio da ima 28 milijardi dolara, ali je Deripasku ekonomska kriza iz 2008. naterala da zatraži pomoć od svoje države. Njegova imperija je bila u kreditima do guše.

U vreme poslednje ekonomske krize, 2008, građani su se žalili pa je Vladimir Putin naterao Deripasku da pred TV kamerama rešava probleme svoje fabrike i u mestu Pikaljovo. Od tada nekada kočoperni oligarsi počinju da mole da im država pomogne iz stabilizacionog fonda.

Milijarderi postaju kooperativniji sa državom, ali i ove godine odliv kapitala iz Rusije, po podacima Ruske centralne banke, biće oko 70 milijardi dolara. Donedavni vlasnici značajnog dela akcija u naftnoj kompaniji TNK-BP ne skrivaju da će milijarde od prodaje prebaciti na Zapad.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
rusija putin oligarsi milijarderi bogataši superbogataši ekonomska kriza

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana