Plovni put od Beograda do Soluna bila je jedna od ideja naprednjaka zahvaljujući kojoj su pobedili na prethodnim izborima. Danas je, po partnere za ovaj plovni put u daleku Kinu, otišao ministar Milan Bačević.
I dok on kao prednosti navodi nove mogućnosti za transport, kraći put do mora, građenje elektrana i sprečavanje poplava, opozicija upozorava da će ovakav megalomanski projekat odvesti Srbiju u dužničko ropstvo.
- Bilo bi neophodno obaviti veoma ozbiljna istraživanja o količini vode u gornjim tokovima reke Južne Morave i njenih pritoka, Vardara. Bilo bi potrebno videti kako na to reaguju Makedonija i Grčka koje su sa tim povezane. Bilo bi neophodno videti kakvi su efekti na energetiku, koji bi saobraćaj mogao ići tim vodama jer mi imamo veoma široke reke koje se ne koriste poptuno - kaže Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja. |
Po novac za projekat, koji su naprednjaci u predizbornoj kampanji lansirali kao jednu od svojih glavnih ideja, ministar Bačević otišao je čak u Kinu.
A kuda bi prolazio taj plovni put? Kretao bi od Dunava, blizu Smedereva. Tim delom Morave i sada je moguća plovidba uz čišćenje rečnog toka. Mnogo posla biće nešto južnije - u ovom delu toka eventualnog kanala biće neophodno i proširiti rečni tok i dodatno ga regulisati.
Konačno, možda i najveći problem predstavlja sam jug Srbije, gde treba izgraditi potpuno nov kanal i sistem brana. Kroz Makedoniju je potrebno širiti rečni tok Vardara, dok se pred samim Egejskim morem i Solunom ovaj plovni put već sada može koristiti, uz prepravke.
Prva ideja rodila se pre 100 godina i za to vreme je bila revolucionarna. U skorijoj prošlosti, projekti su rađeni 1961. i 1973. ali se nikada dalje od ideje nije odmaklo...
Potpuno sam zaprepašćen da ovakav mega-projekat, koji bi bio veliki zalogaj čak i za celu EU, kada bi uopšte htela da ga sprovede (a koliko vidim neće), počinje ovakvim pompeznim najavama nekog ministra u Srbiji, praćen njegovim putem u Kinu, da uradi šta? Obezbedi novac za nešto što još nema nikakvu podlogu u npr. višegodišnjim, regionalnim, ili čak evropskim, studijama izvodljivosti ovako nečega? Ima li pilota u avionu, ili su svi krenuli da banče, a avion leti sam?