Tekst objavljen: 20.12.2012 8:55        


Broj imigranata koji pokušavaju da se domognu najrazvijenije članice EU ne samo da raste nego se i menja, pa put Nemačke danas, umesto nekadašnjih "gastarbajetra" sve više kreću oni sa fakultetskim diplomama i to iz same Evrope.

Milioni gastarbajtera "okupirali" Nemačku

Jedan od osam stanovnika Nemačke je rođen u nekoj drugoj zemlji. Mnogi od njih danas ispunjavaju težnju političara najveće ekonomije EU za radnom snagom sa diplomama.

Od aprila 2012. godine useljenici u Nemačku imaju pravo da zahtevaju da rok za priznavanje diplome ne bude duži od tri meseca, pa se predviđa da će Nemačka do 2014. godine postati još privlačnija za obrazovane, posebno iz Rumunije i Bugarske, kada će građani ove dve članice EU moći u Nemačkoj da konkurišu bez radne dozvole.
Prema nemačkoj nacionalnoj statistici (Destatis), u Nemačkoj živi oko 10,7 miliona useljenika iz 194 zemlje, ali većina, čak sedam i po miliona, stiže iz Evrope. Čak polovina od njih je sa teritorija ostalih članica Evropske unije.

Velika promena u strukturi doseljenika u Nemačkoj dogodila se u poslednje dve decenije, od pada Sovjetskog Saveza i ratova na prostoru Balkana. Svega oko 1,4 miliona useljenika živi u ovoj zemlji više od 40 godina, čak 5,6 miliona doselilo se između 1990. i 2010. godine.

U Nemačkoj živi 2,4 miliona imigranata sa prostora bivšeg SSSR, 1,4 miliona Turaka, i čak više od milion Poljaka. Osamdesetih godina dolazi armija onih koji su azilom tražili spas od ratova na Balkanu, severu Afrike, Bliskom istoku.

Ali početkom veka olakšan je pristup visokoobrazovanim useljenicima na nemačko tržište rada, pa između 2005. i 2009. godine udeo imigranata sa fakultetskom diplomom raste sa 30 na 44 procenta, stižu lekari iz Grčke i inženjeri iz Španije.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
nezaposlenost nezaposleni ekonomska kriza jeftini radnici migracija gastarbajteri Nemačka

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana