Tekst objavljen: 25.09.2013 9:29        


Međunarodni monetarni fond koji je na 33 strane objavio izveštaj o položaju žena u svetskoj ekonomiji, smatra da bi žene koje imaju ogromnu ulogu u ekonomijama zemalja u usponu, mogle biti motorna snaga privrednog rasta u budućnosti.

MMF: Žene će biti motorna snaga privrede

Navodi se da će problemi od penzinog finansiranja do finansijske stabilnosti tržišta biti rešeni većim uključivanjem žena u svetsku ekonomiju.

Žene i muškarci su na različit način bili pogođeni recesijom 2007-2009. U SAD žene su ostajale manje bez posla nego muškarci jer je nežniji pol činio 80 odsto radne snage u uslužnim delatnostima koje su manje osetili posledicu recesije. U Meksiku su s druge strane u 70 odsto slučajeva žene bile te koje su u tom periodu dobile otkaz.
Žene koje čine polovinu svetske populacije trenutno čine samo 40 odsto svetske radne snage u zvaničnim strukturama, dok je njihovo učešće u neformalnom sektoru mnogo veće, ne računajući neplaćen rad kao što su poslovi u domaćinstvu kojima one svakodnevno posvete najmanje dva i po sata više nego muškarci, ocenila je Međunarodna organizacija rada.

Međutim, velike razlike postoje u zavisnosti od kontinenta. U istočnoj Aziji žene su sa 63 odsto zastupljene na trzištu rada, a na Bliskom istoku i Severnoj Africi sa 21 odsto.

MMF je ocenio da bi Japan mogao podići privredni rast za 0,25 godišnje ukoliko bi žene bile zastupljene na tržištu rada kao u ostalim članicama G7. Ukoliko bi žene u SAD radile na zvaničnom tržištu koliko i muškarci, američki bruto domaći BDP proizvod bi se povećao za pet odsto.

Egiptski BDP bi se povećao za čak 34 odsto podjednakom zastupljenošću žena na tržištu rada a Arapskim Emitrata za 12 odsto.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana