Gotovo četiri milijarde dinara težak je nedozvoljeni minus korisnika tekućih računa u Srbiji. Ovo trošenje "ispod crte" korisnike računa koštaće i više od 50 odsto, koliko najčešće iznosi kamatna stopa na ulazak "u crveno".
Međutim, to ne znači da redovne platiše prolaze mnogo jeftinije: prosečna kamatna stopa na dozvoljeni minus na nivou celog sektora iznosi 33,5 odsto.
SKUPLJI DINARSKI KREDITIPodizanje referentne kamatne stope NBS još više je poskupelo dinarske kredite. Tako sada šestomesečna dinarska stopa belibor, koja je bankarima osnova za računanje kamate za zajmove u domaćoj valuti, iznosi 12,46 odsto. Kada se na to doda najmanje još osam odsto, koliko banke minimum zaračunavaju za dinarski kredit, dobija se više od 20 odsto godišnje kamatne stope za dinarske kredite. |
Na dug po kreditnim karticama prosečna kamatna stopa je 21 odsto. Preko njih građanima je odobreno duplo više kredita nego preko dozvoljenog minusa: čak 80 milijardi dinara. Ovde je veća i nedisciplina u namirivanju duga: značajnije se kasni sa otplatom čak 4,3 milijarde dinara.
I pored svega, pojedini se ipak radije odlučuju za klasičan gotovinski kredit. Ipak, ni ovi gotovinski krediti nisu ništa povoljniji. Kamata na dinarske zajmove veća je od 20 odsto (23,4 odsto u proseku), dok su oni vezani za evro daleko povoljniji - sa kamatom, u proseku, oko sedam odsto.
Međutim, kod kredita čija se otplata vezuje za evro, obavezan je depozit od 30 odsto od iznosa zajma. Takođe, mnoge banke uslovljavaju odobaravanje kredita osiguranjem života, pa je i ovo značajan trošak koji treba platiti.
Ostavi komentar