NBS pooštrila je propise koji se odnose na upravljanje rizicima banaka. Novom odlukom, između ostalog, uvodi se novi, uži pokazatelj likvidnosti, što u centralnoj banci obrazlažu potrebom da se unapredi praćenje rizika likvidnosti u bankarskom sektoru Srbije.
Bankari, pak, ističu da je teško komentarisati da li će biti negativnih posledica po neke banke ili ne, jer to zavisi od trenutne bilansne pozicije svake banke ponaosob.
- U odnosu na postojeći pokazatelj likvidnosti, novi pokazatelj je oštriji, jer isključuje potraživanja od klijenata, koja su svrstana u bolje kategorije, to jest A, B i V, koja dospevaju u roku od 30 dana - kaže Zoran Petrović, zamenik predsednika izvršnog odbora Rajfajzen banke.
- To znači da će banke, u cilju ispunjenja ovog zahteva, u zavisnosti od trenutne bilansne strukture, morati da drže dodatna likvidna sredstva, što može ograničiti sposobnost banaka da kreditiraju. Takođe, važno pitanje je i mogući negativan uticaj na međubankarsko novčano tržište, a time i na sprovođenje monetarne politike, jer će banke biti prinuđene da drže veći nivo likvidne imovine - objašnjava on.
Ostavi komentar