Tekst objavljen: 05.09.2012 15:29        


Uprkos velikoj inflaciji, razgovor o najnižoj ceni radnog sata na dnevnom redu tek u martu.

Povišice nema do proleća

Od minimalca živi 150.000 radnika, poslednji put korigovan u aprilu, kada je evro bio 111 dinara Najmanje 150.000 radnika u Srbiji koji žive od minimalca neće se obradovati sve do marta 2013. godine. Važeća cena radnog časa na snazi je od aprila, ali je njena vrednost značajno manja nego što je bila u trenutku kada je stupila na snagu.

Zato sindikalci smatraju da bi se minimalac mogao “prekrojiti” i pre zacrtanog roka, iako poslodavci ne dele njihov stav. - Minimalna cena radnog sata je u aprilu značajno podignuta, sa 102 na 115 dinara, upravo zato da se ne bi menjala do marta 2013. godine. Time je zapravo načinjen ustupak poslodavcima jer se i tada prognoziralo da će vrednost satnice biti daleko manja već na jesen, a kamoli iduće godine - objašnjava Branislav Čanak, predsednik UGS “Nezavisnost” i član Socijalno-ekonomskog saveta. - Ako potraje ovakav trend i vrednost minimalne satnice nastavi da pada, mi nećemo smeti da ćutimo i čekamo mart već ćemo zatražiti da se na savetu utvrdi nova cena.

Minimalac pokreće talas rashoda

Povećanje minimalne zarade povlači i druge troškove. U Ministarstvu rada navode da se podižu i novčane naknade za nezaposlene jer one ne smeju biti niže od 80 odsto minimalca. I plate koje daje Fond solidarnosti se oslanjaju na minimalac, a on se uzima i kao osnovica u obračunu zarada svim radnicima koji primenjuju granske kolektivne ugovore.

U Socijalno-ekonomskom savetu podsećaju da je najniža cena radnog sata u aprilu doživela najveći skok u poslednjih deset godina. Na tom iznosu je insistirala država, a svoj predlog argumentovala potrošakom korpom. Ona je u martu iznosila 29.648 dinara i za nju su bile neophodne 1,67 minimalne plate. Danas je, računaju u Republičkom zavodu za statistiku, za istu korpu neophodno potrošiti 31.296 dinar, odnosno jednu i po minimalnu platu. Ipak, iako sindikalci kažu da je inflacija i pad dinara (evro u aprilu bio 111, danas je 118 dinara) dovoljan razlog za reviziju minimalca, i u UGS “Nezavisnost” i u Savezu samostalnih sindikata Srbije sumnjaju da će poslodavci biti raspoloženi za razgovor na ovu temu. - Vrednost minimalne satnice jeste devalvirana, a činjenica je da minimalna zarada nije dovoljna za život, ali ako nastavimo da povećavamo rashode sve više će ljudi ostajati bez posla i to će biti najveći “učinak” - kaže Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavca Srbije.

- Podizanjem minimalca podiže se i koeficijent zarade, a samim tim i ukupna masa za plate, što mnogima predstavlja velike rashode. Zato je sasvim nerealno razmišljati o bilo kakvim povišicima sve dok se ne steknu uslovi i privreda iole oporavi.

Menjana 13 puta

Cena najnižeg radnog sata se menjala 13 puta od 2005. godine do danas, pokazuju podaci Socijalno-ekonomskog saveta. Tako je, na primer, u 2005. ona bila 38,5 dinara, 2006. 41 dinar, 2007. 55 dinara... Trocifreni broj dostigla je tek prošle godine kada je u maju 2011. porasla sa 95 na 102 dinara.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

1 komentar

  1. User image
    Guest 05.09.2012 16:08

    Siguran sam da je ni tada neće biti.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
povišica povšica plate plate plate povišica

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana