Tekst objavljen: 23.05.2013 10:50        


Kraj britanske 306-godišnje vladavine omogućio bi Škotskoj da prekine dugogodišnje loše ekonomsko upravljanje i podstakne privredni rast, smatraju škotski nacionalisti koji vode kampanju za proglašenje nezavisnosti

Škotska smatra da bi joj bilo bolje bez Britanije

Škotska planira da 2014. organizuje referendum o nezavisnosti. Nezavisnost ne bi samo značila kraj unije, nego bi omogućila i niže poreze i veća ulaganja fokusirana na jačanje izvoza kako bi se podstaknuo privredni rast.

Škotska privreda je vredna 190 milijardi američkih dolara, otprilike kao i privreda Novog Zelanda, što trenutno čini osam posto britanske privrede. Škotska, u slučaju da proglasi nezavisnost, želi da zadrži funtu u sklopu valutne unije i ojača veze s Evropskom unijom, što bi joj omogućilo povećanje izvoza za 50 posto kroz četiri godine.
Britanska vlada smatra da bi nezavisna Škotska teško mogla da zadrži funtu, da bi joj ekonomija bila opasno izložena previranjima na tržištu nafte, dok bi bankarski sektor mogao da bude sklon "kiparskom sindromu".

- Nezavisna Škotska imala bi izuzetno velik bankarski sektor u odnosu na veličinu privrede - sa bankarskom aktivom većom od 1250 posto škotskog BDP-a - što bi privredu učinilo ranjivom - upozorilo je britansko ministarstvo finansija.

Škotska vlada odgovorila je na te mračne prognoze vlastitim izveštajem u kojem ističe da je loša politika Londona koštala Škotsku 19.000 novih radnih mesta i decenijama kočila rast.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
ekonomija nezavisnost Britanija škotska

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana