Tekst objavljen: 30.03.2013 14:00        


Američki grad Detroit, koji se nalazi na ivici bankrota, dobio je prinudnu upravu. U slučaju da misija upravnog direktora propadne, prestonica američke automobilske industrije će postati najveći grad koji je bankrotirao u SAD.

Sve više "gradova duhova": Detroit je sledeći

Stručnjaci govore o tendenciji bankrotstva ne samo određenih gradova, već i čitavih regiona. Ovakva situacija u SAD ali i Evropi, prema mišljenju rukovodioca Centra ekonomskih istraživanja Instituta globalizacije i socijalnih kretanja Vasilija Koltašova, povezana je sa transferom industrije u Kinu i zemlje trećeg sveta.

- Ta tendencija, pre svega, primetna je u najrazvijenijim zemljama sveta koje posluju po principima kapitalističkog sistema. SAD, Evropa, Japan - ovde dolazi do centralizacije finansija. Ali, to ne stvara boljitak, iz jednostavnog razloga, jer vlasti ne mogu naći rešenje ekonomskih problema. Čini se takođe, da se vlasti posebno ni ne trude da ovo rešenje nađu - navodi Koltašov.

Zapravo, oni su faktički, tokom poslednjih nekoliko godina konzervirali krizu. I jedini je njihov uspeh to što su ogrančili dalji razvoj krize.

Čitav niz eksperata se slaže da je do pojave ovih "gradova duhova“ došlo zbog činjenice da savremeni sistem proizvodnje ne traži toliko mnogo radnika, kao nekad.

Danas, kada smo svedoci brojnih političkih i ekonomskih promena na globalnom nivou, trebalo bi očekivati i povećanje broja ovih "gradova duhova“. Svaki od njih ima neku svoju priču i istoriju.

Na raskrsnicama trgovačkih puteva, tranzitnih tačaka na vodenim putevima, kao punktovi odbrane – gradovi su se rađali iz praktične potrebe. I umirali čim bi potreba nestala.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Amerika bankrot kriza SAD Detroit gradovi duhova

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana