Tekst objavljen: 13.11.2012 7:51        


Povećanje PDV-a sa 18 na 20 odsto građani Srbije osećaju praktično na svakom koraku, ali pojedini korisnici Telenora poskupljenja trpe više od drugih.

Telenor korisnike prebacio na skuplje tarife

Naime, paralelno sa podizanjem iznosa pretplata za postpejd korisnike za dva procenta, shodno rastu poreza, u Telenoru su korisnicima paketa „prenesi 200“ samoinicijativno ukinuli ovu uslugu i potrošače prebacili na paket „prenesi 220“, koji košta skoro 200 dinara više.

U Telenoru, koji je korisnike primorao da prelaskom na paket „prenesi 220“ plaćaju pretplatu od 1.006 dinara umesto dotadašnjih 814, na pitanje da li pretplatnici kojima ovakva promena ne odgovara mogu besplatno da raskinu ugovor sa tim operaterom, odgovaraju neodređeno. - Ukoliko korisnik nije zadovoljan aktuelnim paketom, može odabrati neke od drugih paketa iz ponude, a korisnici mogu raskinuti postojeći ugovor uz ispunjenje određenih uslova - kažu u norveškoj kompaniji.
Za ovakav potez Telenor nije tražio nikakvu dozvolu svojih klijenata, već se u odgovorima Danasu pozvao na član 29 svojih Opštih uslova poslovanja, koji mu daje pravo da korisnicima menja pakete po sopstvenoj volji, bez obzira na to šta je klijent odabrao i za šta je potpisao ugovor.

- Telenor je ukinuo određeni broj starih tarifnih paketa i zamenio ih aktuelnim, koji imaju više minuta, poruka i neograničeni internet. Na ovaj način korisnici dobijaju znatno nižu prosečnu cenu minuta, poruke ili interneta iz mesečne pretplate. Usled ukidanja određenih paketa, jedan broj korisnika je prebačen na najsličniji aktuelni paket. Ukidanje određenih tarifnih paketa je poslovna odluka Telenora i u skladu je sa članom 29 Opštih uslova - kažu u Telenoru.

U Telekomu kažu da njihova kompanija „zadržava pravo da izmeni komercijalne uslove (cene, tarifni profil), ali ovo pravo nikada nije iskoristila“.

U potrošačkim udruženjima nemaju dileme: Zakon je prekršen, a raskid ugovora besplatan.

- To je nezakonita radnja, izvršena bez saglasnosti korisnika, koju nadležni organi moraju da sankcionišu, mada se ne zna da li je to nadležnost Tržišne inspekcije ili nekog drugog. To je ista priča kao sa bankama koje su samoinicijativno podizale kamate klijentima. Videli su da niko na to ne reaguje, pa sad i oni to rade - kaže Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

Prema njegovim rečima, u ovakvim slučajevima ugovorna kazna ne važi, što znači da Telenor ne može da primora korisnika na plaćanje preostalih pretplata do isteka ugovora. U slučaju da pokuša, korisnik će na sudu ostvariti svoje pravo.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

1 komentar

  1. User image
    Darko 13.11.2012 11:41

    Nije rešenje raskid ugovora, to će iskoristiti da oduzmu ljudima brojeve. Ja sam npr preneo broj iz druge mreže kod njih. I uzeo telefon. I ovaj njihov potez me je jako iznervirao, i šta sad ako ja hoću da raskinem obavezu, i da vratim broj u matičnu mrežu ? To bi za mene bilo rešenje ...

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
telefonija potrošači zaštita potrošača prava potrošača telekomi mobilna telefonija telenor

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana