Tekst objavljen: 21.09.2025 15:08        

Vlada Srbije razmatra mogućnost uvođenja ograničenja cena zakupa stanova za mlade do 35 godina, s ciljem da im se olakša život i zaštite od iznenadnih povišica

Da li će ograničenje kirija za mlade da zaživi u Srbiji?


Kao potencijalni model pominje se "španski model", koji, pored ograničavanja cena, predviđa i poreske olakšice za stanodavce. Međutim, Ervin Pašanović, posrednik u prometu nekretnina, smatra da ova ideja nije dobra.

- Verujem u slobodno tržište, u ponudu i potražnju, - rekao je Pašanović za Euronews Srbija.

On smatra da španski model nije primenljiv u Srbiji, budući da je on primarno nastao kao odgovor na veliku potražnju za stanovima "na dan" u turističkim destinacijama. Umesto toga, Pašanović predlaže da se Vlada ugleda na berlinski ili bečki model, gde država pomaže građanima kroz fondove, pokrivajući razliku između tržišne cene zakupa i onoga što određene kategorije stanovništva mogu da priušte.


Mogući negativni efekti na stanodavce

Prema rečima Ervina Pašanovića, ograničavanje cena kirije bi imalo negativan uticaj na tržište, jer su stanodavci često osobe sa malim primanjima, poput penzionera, kojima dodatni prihod od izdavanja stana predstavlja značajan deo budžeta.

- Moji klijenti koji izdaju stanove su uglavnom starije osobe koje imaju još neki stan od koga oni dopunjuju svoju penziju i od toga žive. Kad bi tim ljudima još smanjili cenu mislim da bi efekt bio potpuno pogrešan i to bi uticalo na celo tržište nekretnina i na prodajnu cenu stanova - izjavio je Pašanović.

Umesto direktnog ograničavanja cena, on smatra da bi bolji pristup bio da država napravi fond koji će pomagati mladima da lakše priušte stan, a da pritom ne utiče na one koji su uložili u nekretnine i kojima izdavanje stana donosi dodatne prihode.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
španski model stanovanje kirije u srbiji ograničenje kirije mladi u srbiji

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana