Iako se ekonomsko okruženje menja početkom 2025. godine, s usporavanjem privrede i povećanom međunarodnom neizvesnošću, Nacrt Fiskalne strategije Srbije do 2028. zadržava svoje osnovne ciljeve
Fiskalni savet procenjuje da će planirani fiskalni deficit od 3% BDP-a ostati isti u naredne dve godine, a zatim se smanjiti na 2,5% BDP-a do 2028. godine. Javni dug bi, uz ovakav deficit, trebalo da raste sporije od privrede, čime bi se njegov udeo u BDP-u smanjio sa 47,5% (kraj 2024.) na 46,2% (kraj 2028.). Savet smatra da su javne finansije održive, a projekcije prihoda i rashoda realne, što čini budžetski deficit dostižnim.
Međutim, Fiskalni savet ističe da je najveći nedostatak Nacrta strategije to što ne nudi dovoljno rešenja za ključne strukturne slabosti javnih finansija. Iako postoje predviđene mere, Savet smatra da one nisu dovoljne.
Vlada je u fiskalne planove uključila nove mere od početka 2025., poput povećanja plata prosvetarima, delu zaposlenih u zdravstvu i policiji, trajnog povećanja izdvajanja za visoko obrazovanje, subvencionisanih stambenih kredita za mlade i osnivanja alimentacionog fonda. Ove mere nisu povećale deficit u 2025. godini, jer je finansiranje pronađeno kroz uštede na drugim budžetskim stavkama.
Javne investicije su planirane na visokom nivou od oko 7% BDP-a za 2025. i naredne godine, uglavnom zbog projekta EXPO 2027 i programa „Skok u budućnost“, kao i nabavke aviona Rafal. Prognoze privrednog rasta, koje uključuju skok BDP-a zbog EXPO-a, ocenjene su kao „umereno optimistične“ i mogu biti ugrožene unutrašnjim i spoljnim izazovima.
Fiskalni savet takođe kritikuje praksu da se većina državnih investicija realizuje mimo standardnih procedura, putem međudržavnih ugovora ili posebnih zakonskih izuzetaka. Ova praksa nosi rizike da troškovi projekata pređu planirane okvire i da se zaobilaze propisi o javnim nabavkama. Strategija planira uvođenje jedinstvenog sistema za upravljanje javnim investicijama do kraja 2027. godine, što je Savet ranije predlagao.
Zbog ovakvih slabosti, kao što je visok udeo tendera sa samo jednom ponudom (oko 50%), Savet poručuje da je neophodna dubinska reforma i politička volja za otklanjanje ovih problema.
Ostavi komentar